Skuter to lekki i obudowany motocykl lub motorower. Prowadzi się go w przeciwieństwie do motocyklu bez obejmowania go nogami. Silnik i zbiornik na paliwo w motocyklach są najczęściej umiejscawiane pod kanapą, na której się siedzi. Najlżejsze ze skuterów, czyli te wyposażone w silnik spalinowy o pojemności do 50 centymetrów sześciennych lub w silnik elektryczny, są zaliczane do kategorii pojazdów motorowerowych.
Wśród skuterów można obecnie wyróżnić dodatkową podgrupę nazywaną potocznie „maxi-skuterami”. Są one większe i wyposażone są w silniki o dużej pojemności – powyżej 125 centymetrów sześciennych. Największymi producentami skuterów jest Peugeot, Yamaha, Suzuki, Honda i Piaggio, natomiast w Polsce prym wiedzie kultowy już Romet, Motobi, Zipp czy Kingway.
Posiadanie skutera to coraz częstszy wybór na które decydują się młode osoby w Polsce
Skutery są bardzo popularnym środkiem transportu w państwach południa i śródziemnomorskich, takich jak Hiszpania, Włochy, Grecja czy Egipt. Są również bardzo popularne w krajach azjatyckich, takich jak Chiny, Wietnam, Korea Południowa czy Japonia.
O tym dlaczego młodzi ludzie decydują się coraz częściej na wybór skutera jako głównego środka komunikacji decyduje kilka ważnych czynników. Pierwszym z nich jest cena. Skuter jest o wiele tańszym zakupem niż nawet najtańszy samochód. Koszt eksploatacji skutera w dłuższej perspektywie czasu również jest tańszy niż w przypadku samochodu. Skuter jest też tańszy w naprawie.
Wielkość i waga skutera również działa na jego korzyść. Skuter jest niewielki, a więc zajmuje niewiele miejsca, prawie dokładnie tyle samo co rower. Można go więc trzymać nawet w najmniejszym garażu czy przed domem. Dzięki niewielkim rozmiarom można też nim wszędzie zaparkować. Jest to w obecnych czasach bardzo ważne, ponieważ liczba miejsc parkingowych w dużych i średnich metropoliach z roku na rok coraz bardziej maleje.
Jazda na skuterze jest także łatwiejsza. Dzięki niewielkim rozmiarom i nie aż tak dużej prędkości w jakiej skuter się porusza, o wiele łatwiej się go prowadzi. Łatwiej jest się też nauczyć jazdy na skuterze, niż na przykład jazdy samochodem.
Skuter jest też złotym kompromisem pomiędzy rowerami, a motocyklami. Rowery są wprawdzie trochę tańsze i lżejsze, ale nie potrafią osiągać takich prędkości jak skuter, a na dodatek żeby mogły jeździć, trzeba wygenerować odpowiednią siłę swoimi nogami. Wiąże się to oczywiście ze sporym wysiłkiem, szczególnie kiedy jedziemy na przykład pod górę. W przypadku skuterów elektrycznych ten problem całkowicie znika. Skuter nie jest również tak szybki jak motocykl, co wiąże się z tym, że jest tym samym bezpieczniejszy.
Czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy? Odpowiedź brzmi: to zależy.
O tym czy uprawnienia na jazdę skuterem będą wymagane oraz o tym jaka kategoria prawa jazdy będzie wymagana i czy w ogóle, decydują dwa najważniejsze czynniki. Pierwszym z nich jest homologacja danego pojazdu, a drugim data urodzenia kierowcy, który zamierza jeździć skuterem.
Homologacja na rynek polski to dokument w którym można znaleźć informacje o tym jaki silnik posiada dany pojazd, jaką ma pojemność, jaką moc i jaką prędkość maksymalną potrafi osiągnąć. Wszystko to przekłada się na to pod jaką kategorię pojazdów dany pojazd podchodzi.
W przypadku motoroweru będzie potrzebna kategoria prawa jazdy AM lub B. W przypadku motocykla 125 będzie to kategoria A1, A2, A lub B, jeżeli posiadamy dany motocykl dłużej niż 2 lata. Jeżeli chodzi o motocykl na A2, to będzie on potrzebował kategorii A2 lub A. Pozostałe motocykle, które mają moc większą niż 47,59 KM muszą mieć kategorię A. Do tej kategorii podchodzą tylko największe maxi-skutery.
Drugim czynnikiem jest oczywiście wiek kierowcy. Przed datą 13 stycznia 2013 roku aby prowadzić motorower wystarczył dowód osobisty lub karta motorowerowa. 13 stycznia zaczęły jednak obowiązywać obecne przepisy, a więc do jazdy na skuterze wymagane jest prawo jazdy kategorii AM lub B. Trzeba jednak pamiętać, że prawo nie działa wstecz, a więc wszyscy ci, którzy zdążyli zdobyć odpowiednie uprawnienia przed tą datą, zachowują je dożywotnio i nie muszą zdawać prawa jazdy kategorii AM lub B.