
Co blokuje naszą twórczość?
Czy zdarza Ci się czasem czuć, że Twoja twórczość stoi w miejscu? Że pomysły nie przychodzą tak łatwo jak kiedyś? Może to właśnie blokada twórcza. Wielu artystów i pisarzy doświadcza tego problemu, ale warto pamiętać, że istnieją sposoby na jej przezwyciężenie.
Negatywne myśli
Jednym z największych hamulców dla naszej twórczości są negatywne myśli. Często sami sabotujemy swoje działania poprzez powtarzanie sobie, że jesteśmy niewystarczająco dobrzy lub że nasze pomysły są bezwartościowe. Musimy nauczyć się odrzucać te negatywne przekonania i zaufać własnej intuicji.
Pora poradzić sobie ze strachem przed oceną innych
Wiele osób boi się oceny innych ludzi – obawy przed krytyką mogą być ogromną przeszkodą w rozwoju swojej pracy artystycznej czy literackiej. Ważne jest jednak zdanie tych którzy nam bliscy oraz ekspertów którym możemy ufać . Dlatego warto szuka opinii od trusted source’ow (np profesorowie) albo od znajomych bądź rodziny- wyłącznie jeśli mamy pewność, że są to osoby otwarte na konstruktywną krytykę.
Brak inspiracji
Niektóre dni po prostu nie przynoszą nam żadnych pomysłów. To zupełnie normalne i każdemu z nas się zdarza. Jednak jeśli ten stan trwa dłużej, może być frustrujący i blokować naszą twórczość. W takich chwilach warto poszukać nowych źródeł inspiracji – możemy wybrać się na spacer do parku lub muzeum, poczytać książki czy obejrzeć film albo porozmawia o swoim projekcie ze znajomymi.
Kreatywna rutyna
Często myślimy o twórczości jako o czymś spontanicznym i nieprzewidywalnym. Ale prawda jest taka, że systematyczna praca nad własną pasją także przynosi efekty! Stworzenie kreatywnej rutyny może pomóc w przezwyciężeniu braku motywacji oraz zapewni regularny czas dla rozwijania umiejętności artystycznych lub pisarskich.
Połączmy siły!
Zamiast siedzieć samotnie przed biurkiem przez wiele godzin dziennie spróbujmy nawiązać kontakt z innymi osobami działającymi w tej samej dziedzinie co my – możemy znaleź partnera do wspólnej pracy bądź grupę wsparcia. Wspólne tworzenie może przynieść nowe pomysły i energię.
Zbyt wiele oczekiwań
Często sami narzucamy sobie zbyt wysokie wymagania, co prowadzi do stresu i blokady twórczej. Oczywiście warto dążyć do doskonałości, ale ważne jest też akceptowanie własnych błędów oraz cieszenie się drobnymi sukcesami na początku drogi.
Motywacja wewnętrzna vs zewnętrzna
Warto pamiętać o różnicy między motywacją wewnętrzną a zewnętrzną. Jeśli nasza praca artystyczna czy literacka opiera się tylko na chwale lub uznaniu innych osób, możemy stracić radość tworzenia. Skoncentrujmy się więc na tym, co naprawdę sprawia nam przyjemność i spełnienie – to właśnie pozwoli nam przezwyciężyć wszelkie przeszkody.
Sztuka dla samej sztuki
Pomyślmy również o swojej pasji jako czymś większym niż tylko próbą zdobycia popularności czy pieniędzy – ta perspektywa może dać nam dodatkową siłę do pokonywania trudności.
Nadmierne porównywanie się
Kiedy widzimy cudowne prace innych artystów czy pisarzy, łatwo popaść w pułapkę porównywania się i czucia się gorszym. To z kolei może prowadzić do braku pewności siebie i blokady twórczej.
Wyjątkowość jako atut
Każdy z nas ma swoje unikalne spojrzenie na świat – wykorzystajmy to! Nie musimy być najlepsi we wszystkim, ważne żebyśmy byli sobą. Pracujmy nad tym, aby rozwijać swój własny styl i głos artystyczny.
Pośród gwiazd
Zamiast koncentrować się na nieosiągalnym ideałem warto pomyśleć o sobie jak o jednej ze „gwiazdek” tej samej galaktyki – każda jest piękna we własnym sposobie!
Niewłaściwe otoczenie
Czasem blokadę twórczą mogą powodować również niewłaściwe warunki pracy lub miejsce, w którym przebywamy. Jeśli mamy rozpraszający hałas za ścianą albo siedzimy przy biurku pełnym bałaganu ciężko nam będzie skupić uwagę na kreatywnym procesie.
Magiczne miejsce pracy</
Wezwanie do działania: Zastanów się, co blokuje Twoją twórczość i zrób pierwszy krok ku jej odblokowaniu! Niech nic już nie stanie Ci na drodze do wyrażenia swojej pasji i pomysłów. Czas działać!
Kliknij tutaj, aby znaleźć inspirację w świetnych książkach dostępnych na BookBox.pl