Każdy przedsiębiorca ma obowiązek przeprowadzać inwentaryzację na koniec roku w celu zamknięcia księgi rachunkowej. Bardzo często, używa się zamiennie określenia spisu z natury, a proces ten kojarzy się z zawiłością i czasochłonnością. Możemy jednak znacznie ułatwić sobie zdanie, wykorzystując profesjonalne urządzenia do inwentaryzacji, które sprowadzą większość prac do kilku kliknięć. Należy się najpierw dowiedzieć, na czym polega proces inwentaryzacji i w jakim celu się go wykonuje.
Inwentaryzacje Lublin – po co wykonujemy?
Obowiązek rozliczenia się na koniec roku ze stanu księgi rachunkowej i magazynu trzeba z zasady przeprowadzić do 1 stycznia następnego roku. Sam termin inwentaryzacja oznacza ogół czynności mających za zadanie ustalenie aktualnego stanu rzeczy i finansów firmy, w celu zweryfikowania czy wszystkie działania zostały przeprowadzone w sposób prawidłowy. Jest to jednak również kontrola dla samego przedsiębiorcy, który może zweryfikować ewentualne braki w asortymencie i wyciągnąć odpowiednie konsekwencje.
Inwentaryzacje Lublin – w jaki sposób przeprowadzić?
Samych metod prowadzenia inwentaryzacji jest dużo i zależnych od indywidualnych aspektów firmy, jednak zasady, z którymi się wiąże są ściśle ustalone przez ustawę. Spis z natury powinien zawierać stan faktyczny towarów z uwzględnieniem ewentualnych braków, a także elementów użytych do aktualnie prowadzonej produkcji i użytych półwyrobów.
Sposób przeprowadzania nie jest jednak regulowany prawnie i wszystko zależy od tego, w jaki sposób prowadziliśmy rachunki i spisy towarów rocznie. Najlepiej pomyśleć o tym za wczasy i kierować się zasadą terminowości, częstotliwości i kompetentności, czyli sprawdzać na bieżąco terminy, okresy zamówienia i sporządzać spisy towarów i półwyrobów.
Warto skorzystać z pomocy urządzeń do inwentaryzacji https://www.mezametlublin.pl/oferta/urzadzenia-do-inwentaryzacji. Pozwoli to na zautomatyzowanie wielu czynności, dzięki czemu nie tylko zaoszczędzimy czas, ale również mamy pewność, że nie popełnimy żadnej pomyłki.