Co to jest inwentaryzacja i jak zautomatyzować ten proces?

0
1060

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek przeprowadzać inwentaryzację na koniec roku w celu zamknięcia księgi rachunkowej. Bardzo często, używa się zamiennie określenia spisu z natury, a proces ten kojarzy się z zawiłością i czasochłonnością. Możemy jednak znacznie ułatwić sobie zdanie, wykorzystując profesjonalne urządzenia do inwentaryzacji, które sprowadzą większość prac do kilku kliknięć. Należy się najpierw dowiedzieć, na czym polega proces inwentaryzacji i w jakim celu się go wykonuje.

Inwentaryzacje Lublin – po co wykonujemy?

Obowiązek rozliczenia się na koniec roku ze stanu księgi rachunkowej i magazynu trzeba z zasady przeprowadzić do 1 stycznia następnego roku. Sam termin inwentaryzacja oznacza ogół czynności mających za zadanie ustalenie aktualnego stanu rzeczy i finansów firmy, w celu zweryfikowania czy wszystkie działania zostały przeprowadzone w sposób prawidłowy. Jest to jednak również kontrola dla samego przedsiębiorcy, który może zweryfikować ewentualne braki w asortymencie i wyciągnąć odpowiednie konsekwencje.

Inwentaryzacje Lublin – w jaki sposób przeprowadzić?

Samych metod prowadzenia inwentaryzacji jest dużo i zależnych od indywidualnych aspektów firmy, jednak zasady, z którymi się wiąże są ściśle ustalone przez ustawę. Spis z natury powinien zawierać stan faktyczny towarów z uwzględnieniem ewentualnych braków, a także elementów użytych do aktualnie prowadzonej produkcji i użytych półwyrobów.

Sposób przeprowadzania nie jest jednak regulowany prawnie i wszystko zależy od tego, w jaki sposób prowadziliśmy rachunki i spisy towarów rocznie. Najlepiej pomyśleć o tym za wczasy i kierować się zasadą terminowości, częstotliwości i kompetentności, czyli sprawdzać na bieżąco terminy, okresy zamówienia i sporządzać spisy towarów i półwyrobów.

Warto skorzystać z pomocy urządzeń do inwentaryzacji https://www.mezametlublin.pl/oferta/urzadzenia-do-inwentaryzacji. Pozwoli to na zautomatyzowanie wielu czynności, dzięki czemu nie tylko zaoszczędzimy czas, ale również mamy pewność, że nie popełnimy żadnej pomyłki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here