Faktoring w ostatnim czasie robi się coraz bardziej popularny! Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Przedsiębiorcy korzystający z tego rodzaju finansowania chwalą sobie możliwość otrzymania gotówki za nieopłacone faktury, dzięki czemu rozwijają swoje firmy. Na czym tak właściwie polega faktoring i czy jest on bezpieczny dla firm oraz ich klientów?
Na czym polega faktoring?
Faktoring to rodzaj umowy zawieranej pomiędzy instytucją faktoringową, nazywaną faktorem, a przedsiębiorcą korzystającym z usług tej instytucji, nazywanym faktorantem. Wyróżniamy kilka sposobów rozliczeń pomiędzy faktorem, a faktorantem, które nazywamy rodzajami faktoringu.
Przede wszystkim możemy wymienić faktoring online pełny, polegający na tym, że faktor pokrywa pełne kwoty nieopłaconych faktur z odroczonym terminem płatności, wystawionych przez faktoranta dla jego klientów. Dzięki temu faktorant nie musi martwić się o ewentualną windykację, gdyż tym zajmuje się instytucja faktoringowa, z którą ma on podpisaną umowę faktoringową. Jest to chyba najbardziej popularny rodzaj faktoringu, pozwalający przedsiębiorcy zapomnieć o fakturach i zająć się rozwojem i bieżącą działalnością firmy, a klienci tej firmy nadal mogą cieszyć się możliwością płacenia faktur z odroczonym terminem płatności.
Kolejnym rodzajem faktoringu jest faktoring niepełny, polegający na tym, że faktor wypłaca faktorantowi wartość faktur, jednak w sytuacji, gdy klienci faktoranta nie opłacą w wyznaczonym czasie wystawionych im faktur, przedsiębiorca (faktorant) musi pokryć te zobowiązania, czyli niejako zwrócić pieniądze faktorowi. Jest to popularna metoda faktoringu wśród małych przedsiębiorstw, których właściciele lub pracownicy znają klientów i traktują ich wręcz familiarnie, mając pewność wobec ich terminowych płatności za faktury.
Innym rodzajem faktoringu jest faktoring mieszany. W tym przypadku mamy do czynienia z umową przedsiębiorcy z instytucją faktoringową, polegającą na tym, że faktor pokrywa koszty faktur limitowane pewną kwotą zapisaną w umowie faktoringowej, natomiast przedsiębiorca uzupełnia ewentualną nadwyżkę cenową w płaceniu za faktury, która może się pojawić, gdy klienci tej firmy nie opłacą ich w terminie.
Czy faktoring jest bezpieczny dla przedsiębiorców i ich klientów?
Faktoring online to swoisty rodzaj udzielanego finansowania, który ciężko jest porównać do innego rodzaju usługi. Faktoring kojarzy się trochę z „pożyczaniem”, ale nie bardzo można stwierdzić czy jest to pożyczanie przedsiębiorcy czy klientom, dlatego faktoring został oddzielony odrębnymi przepisami od pożyczki czy kredytu.
Faktoringiem zajmują się duże przedsiębiorstwa i banki z ogromnym kapitałem, ponieważ są one w stanie udzielić jednemu przedsiębiorcy limitu faktoringowego nawet do jednego miliona złotych. Mówimy tu zatem o dużych pieniądzach, które są przez instytucje faktoringowe pilnie strzeżone.
Decydując się na faktoring, najlepiej wybrać instytucję, która zdobyła pozytywne komentarze. Nie ma przeciwwskazań, żeby wybierać firmy działające online – nie oszukujmy się, biznes także przeniósł się do Internetu. Dlatego nie zawsze naszym wyborem powinny być banki, które mogą mieć wyższe opłaty za usługi faktoringowe. Komentarze innych przedsiębiorców mogą być dla nas wskazówką, że dana firma faktoringowa zasługuje na szczególne wyróżnienie.
Firmy faktoringowe nie mogą sobie pozwolić na żaden wyciek danych, niezależnie od rodzaju danych. Są to firmy, które bardzo dużo zainwestowały w swoją działalność i tego typu sytuacje nie mają racji bytu. Ponadto, faktoring jest dość młodym wynalazkiem w Polsce i firmom faktoringowych bardzo zależy na zbieraniu pozytywnych opinii na ich temat. Dlatego, po zrobieniu małego research’u możemy zdecydować się na usługi danej firmy faktoringowej.