![czy francuski jest trudny3 flaga francuska](https://www.parales.pl/wp-content/uploads/2020/01/czy-francuski-jest-trudny3.jpg)
Nauka języków obcych jest bardzo ważna dla osób w każdym wieku. Przede wszystkim stanowi ona duże pole na poszerzenie własnych horyzontów myślowych. Dzięki znajomości wielu języków obcych można porozumieć się z szerokim kręgiem osób. Ma to duże znaczenie dla osób ciekawych świata, bowiem łatwiej jest im odbywać podróże, jak również zdobywać wiedzę na temat lokalnych zabytków i kuchni. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż znajomość języków obcych jest bardzo ceniona przez pracodawców niemalże w każdej branży.
Szacuje się, iż pracodawca woli przeszkolić pracownika z zakresu jego podstawowych obowiązków zawodowych niż uczyć go języka obcego. Wynika to z faktu, iż ta druga kwestia wymaga sporego nakładu sił i pracy. Niewiele jest osób, które łatwo przyswajają języki obce. Zdecydowana większość z nas musi wykazać dużo siły i determinacji, aby zmierzyć się z gramatyką i fonetyką danego języka obcego. Ponadto często konieczne jest korzystanie z drogich kursów specjalistycznych, których efekty nie zawsze są w pełni zadowalające.
Coraz większą popularnością wśród osób, które stawiają na naukę języków obcych od podstaw, cieszy się język francuski. W wielu krajach, w których występowała przejściowa dominacja Francji, język ten ma charakter urzędowy. Sprawia to, że dzięki jego znajomości można nie tylko swobodnie porozumiewać się z ludźmi, ale również załatwiać wszelkie formalności związane ze swoim okresowym pobytem w danym kraju. W głowach wielu ludzi rodzi się jednak pytanie, czy francuski jest trudny. Wbrew pozorom nauka tego języka obcego nie różni się znacząco od pobierania nauki innych języków.
Francuski cechuje stosunkowo prosta gramatyka, jak również niewielki zasób słownictwa. Ponadto w Polsce funkcjonuje wiele zapożyczeń z tego języka. Znacząco ułatwia to zrozumienie pewnych kwestii wprost na logikę. Jednocześnie wskazuje się, że regularna nauka słownictwa przynosi doskonałe rezultaty, które mają niemal błyskawiczne przełożenie praktyczne. Sami Francuzi doskonale rozumieją wszelkie wyrazy kierowane przez obcokrajowca – nawet wtedy, gdy są one mocno zniekształcone przez akcent bądź błędną wymowę.
Najwięcej trudności sprawia oczywiście fonetyka
Francuski alfabet różni się znacząco od polskiego odpowiednika. Niektóre głoski są inaczej akcentowane, co na początku nauki może sprawiać pewne trudności. Jednakże z czasem wszystkie wyrazy będą prawidłowo artykułowane, co zdecydowanie przyspieszy naukę tego języka. Wymowa stanie się intuicyjna, co pozytywnie wpłynie na osiągane przez daną osobę rezultaty. W tym zakresie warto korzystać z nagrań, które zostały sporządzone przez osoby władające językiem francuskim jako ojczystym.
Dobrym rozwiązaniem wydaje się być również zyskanie osłuchania poprzez odtwarzanie francuskich lub kanadyjskich piosenek. Samą wymowę warto kształtować przez praktykę. W tym celu dobrze jest udać się na kurs językowy, który jest prowadzony przez profesjonalnego native speakera. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest pojąć wszelkie zawiłości, jakie związane są z stosowaniem francuskojęzycznej fonetyki.
Nauka gramatyki francuskiej stanowi najłatwiejszy element w ramach procesu edukacyjnego. Wskazuje się, że Francuzi używają jedynie trzech czasów, co znacząco ułatwia przyswojenie nawet bardziej skomplikowanych materii. Odmiana czasowników jest relatywnie prosta i wymaga dodawania odpowiednich głosek i przedrostków. Na szczęście jednak w wielu przypadkach wymowa danego wyrazu się nie zmienia. Ma to duże znaczenie praktyczne dla wszystkich osób, które będą wykorzystywać język jedynie do porozumiewania się z innymi osobami.
Warto wskazać, że do nauki słownictwa najlepiej jest wykorzystywać słowniki z odznaczeniami fonetycznymi. Zasady wymowy w przypadku większości wyrazów są takie same, dlatego raz przyswojone wymawianie poszczególnych głosek wystarczy na długie lata nauki języka. Jednocześnie w przypadku, gdy konieczna jest znajomość słownictwa branżowego, warto czytać czasopisma i periodyki tematycznie pasujące do danej dziedziny wiedzy.