Czy opłaca się inwestować w fundusze ETF z sektorów defensywnych

Według wielu ekspertów aktualna sytuacja na świecie może być początkiem recesji. To sprawia, że część inwestorów rozważa zakup do swojego portfela funduszy ETF z sektorów defensywnych. Czy to krok w dobrą stronę?

Czym są sektory defensywne i jakie spółki do nich należą?

Wyróżnikiem sektorów defensywnych jest to, że są one bardziej odporne na zawirowania na rynkach i recesję. W rezultacie inwestowanie w akcje czy fundusze ETF z tych sektorów oznacza jednocześnie niższe ryzyko i możliwość pomnożenia posiadanych oszczędności.

Jakie branże uznaje się za defensywne? Jest ich wiele – to choćby:

  • Przemysł farmaceutyczny. Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją leków zazwyczaj nie notują dużych spadków, bez względu na aktualną sytuację gospodarczą.
  • Branża spożywcza, branża produktów higieny osobistej. Żywność, proszki do prania czy produkty higieniczne to podstawowe produkty konsumpcyjne.
  • Branża energetyczna. Nawet w czasie recesji zapotrzebowanie na energię zmienia się nieznacznie i dlatego ten sektor gospodarki również zaliczany jest do sektorów defensywnych.

Wymienione branże to oczywiście jedynie przykłady. Również spółki infrastrukturalne czy zajmujące się szeroko pojętym transportem są atrakcyjną alternatywą dla instrumentów popularnych w okresie prosperity.

Fundusze ETF z sektorów defensywnych – dobre rozwiązanie w czasie kryzysu?

Niepewność na rynkach jest źródłem Twojego niepokoju? Rozważ inwestycję w fundusze ETF podążające choćby za sektorem podstawowych artykułów konsumenckich. Takie fundusze ETF nie tylko są zarządzane pasywnie (co ma odzwierciedlenie w kosztach ponoszonych przez inwestorów), ale również wymagają mniejszego zaangażowania. Z tego też względu często są one polecane początkującym inwestorom.

Fundusze ETF obejmujące spółki z sektorów defensywnych są szeroko dostępne – możesz wybierać w różnych propozycjach, np. z rynku amerykańskiego. Bogata oferta to kolejna zaleta inwestowania właśnie w te fundusze.

Zmiana portfela na bardziej defensywny – jak to zrobić?

Jako inwestor musisz mieć na uwadze podstawową zasadę, która sprowadza się do posiadania w portfelu inwestycyjnym różnych instrumentów. To właśnie dywersyfikacja jest jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony zainwestowanych środków przed ryzykiem. Jeżeli uważasz, że to dobry moment na zmianę portfela na bardziej defensywny, możesz:

  • Zmniejszyć ekspozycję na sektor przemysłowy. Jak pokazują dane historyczne, to właśnie te branże najbardziej odczuwają spadek koniunktury.
  • Szukać funduszy ETF z sektorów defensywnych, które reprezentują np. sektor podstawowych dóbr konsumpcyjnych.

W praktyce modyfikacja portfela inwestycyjnego nie jest szczególnie skomplikowana. Konieczna jest jednak dokładna analiza znajdujących się już w nim instrumentów pod kątem tego, czy można je zaliczyć do sektorów defensywnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here