Czy szkoły są zamknięte?
W obliczu pandemii COVID-19, wiele krajów podjęło decyzję o wprowadzeniu restrykcji mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Jedną z takich restrykcji było zamknięcie placówek edukacyjnych, w tym również szkół.
Decyzja o zamknięciu
Zamknięcie szkolne to jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych przez rządy w czasie pandemii. Celem jest zmniejszenie kontaktów między osobami i minimalizowanie ryzyka zakażeń. Szczególnie dzieci i młodzież mogą być narażone na infekcje ze względu na ich większe skupienie w przestrzeniach publicznych.
Kiedy zostały pierwsze raz ogłoszone?
Pierwsze przypadki koronawirusa pojawiły się pod koniec 2019 roku, ale dopiero od marca 2020 roku rządy wielu państw postanowiły wprowadzić surowe środki bezpieczeństwa dla swojej ludności. Wielokrotnie słyszeliśmy doniesienia o masowych lockdownach oraz zawieszeniu zajęć stacjonarnych w szkołach.
Aktualna sytuacja
Obecnie, po pewnym okresie normalizacji i luzowaniu obostrzeń, wiele krajów znowu wprowadza ograniczenia mające na celu powstrzymanie drugiej fali pandemii. W niektórych regionach lub miastach może dojść ponownie do zamknięcia placówek edukacyjnych.
Jak wyglądają obecne restrykcje?
Każde państwo ma własny plan działania w przypadku wzrostu liczby zachorowań. Wiele rządów decyduje się na system hybrydowy – częściowe zajęcia stacjonarne oraz naukę zdalną dla uczniów. Inne kraje natomiast zakazują całkowicie prowadzenia lekcji w tradycyjnej formule i przenoszą je online.
Rodzaje restrykcji
- Zawieszenie wszystkich zajęć stacjonarnych bez możliwości korzystania z infrastruktury szkolnej;
- Nauka zdalna przez internet za pomocą platform e-learningowych;
- Ograniczenie kontaktów poprzez zmniejszenie ilości uczniów przebywających jednocześnie w budynku szkolnym;
- Zamiana pomieszczeń dydaktycznych na sale izolacyjne dla osób podejrzewanych o infekcję COVID-19.
Wpływ zamknięcia szkół na edukację
Zamknięcie placówek edukacyjnych ma ogromny wpływ na proces nauki i rozwój uczniów. Wiąże się z koniecznością przestawienia się na zdalne metody kształcenia, które nie zawsze są równie skuteczne jak tradycyjna lekcja w sali.
Korzyści zdalnego nauczania
- Ograniczenie ryzyka zakażenia wirusem;
- Możliwość elastycznego planowania zajęć przez ucznia;
- Dostęp do różnorodnych materiałów dydaktycznych online;
- Rozwijanie umiejętności samokontroli i samodzielnego uczenia się.
Problemy wynikające ze zdalnej nauki
- Potrzeba dostępu do komputera oraz stabilnego internetu dla wszystkich uczestników procesu edukacyjnego;Bardziej ograniczony kontakt interpersonalny między uczniami a pedagogami;>Niemożność zapewnienia pełnowartościowego programu zajęć praktyczno-technicznych lub artystycznych online;
<l/li/ul<<H2/Pomoc społeczna podczas pandemii/H22
<Najsilniej dotknietymi grupami spolecznymi sa uczniowie, ktorym trudno jest dostosowac sie do nowej rzeczywistosci. Wiele organizacji i instytucji wychodzi naprzeciw tym problemom, oferujac wsparcie psychologiczne oraz pomoc materialna dla rodzin znajdujacych sie w trudnej sytuacji finansowej.
<H3/Rekomendacje WHO/H33
<Organizacja Swiatowego Zdrowia (WHO) zaleca kontrolowanie liczby zachorowan na COVID-19 przed podjeciem decyzji o zamknieciu szkol. Kluczowe znaczene ma rowniez monitorowanie innych czynnikow takich jak system opieki zdrowotnej czy mozliwosc przeprowadzenia testow diagnostycznych.
Chociaz wiele krajów stara się utrzymać placówki edukacyjne otwarte przez wprowadzenie odpowiednich protokołów bezpieczeństwa, to jednak niektóre regiony lub miasta mogą być zmuszone do ponownego zamknięcia ich ze względu na wysoki poziom transmisji wirusa.
Zakończenie
Czy szkoły są zamknięte? Odpowiedź na to pytanie może różnić się w zależności od kraju i aktualnego stanu pandemii. Rządy podejmują decyzje dotyczące restrykcji mających zapobiec roz
Szkoły są zamknięte. Oto link do strony: https://www.um.pl/.