Digitalizacja obiegu dokumentów

Szybki rozwój innowacyjnych technologii wymusza na przedsiębiorstwach poszukiwanie sposobów na większą efektywność pracy i minimalizowanie kosztów. Dlatego coraz częściej stosuje się przenoszenie procesów z formy tradycyjnej, czyli papierowej do przestrzeni cyfrowej.

  1. Na czym polega digitalizacja dokumentów?
  2. Dlaczego firmy korzystają z digitalizacji papierowych dokumentów?
  3. Jak w praktyce funkcjonuje elektroniczny obieg dokumentów?
  4. Jakie największe zalety ma cyfrowa archiwizacja dokumentów papierowych?

Digitalizacja dokumentów to wiele sprawniejszy zarządzanie. To także wyższy poziom transparentności w firmie i skuteczniejsza ochrona danych. W ten sposób obieg dokumentów jest bardziej wydajny i sprawny, przekładając się na lepsze działanie całego przedsiębiorstwa.

Na czym polega digitalizacja dokumentów? 

Czym jednak konkretnie jest digitalizacja dokumentów, o której tyle się mówi? To po prostu przekształcenie ich z formy fizycznej na cyfrową. Chodzi o umowy, faktury lub raporty. Zwykle czynność jest realizowana poprzez skanowanie dokumentów, a następnie zapisanie ich w wybranym formacie cyfrowym. Dzięki temu zapewnione jest ich łatwe przechowywanie, a także przetwarzanie dokumentów w systemach komputerowych. Proces digitalizacji to tworzenie obrazów cyfrowych, jak również nadawanie im cech, dzięki czemu np. tekst może być edytowany.

Jeżeli chodzi o ogólne pojęcie procesu, jakim jest digitalizacja obiegu dokumentów, to mówimy tu o kompleksowym podejściu do zarządzania takim dokumentem. Cykl ten więc będzie obejmować utworzenie, przechowywanie dokumentów w pamięci komputera albo w chmurze, a także jego archiwizację lub zniszczenie. Naturalnie uwzględnia się w tym procesie wszelkie obowiązujące regulacje prawne.

Dlaczego firmy korzystają z digitalizacji papierowych dokumentów? 

Firmy duże i małe skłaniają się coraz bardziej do takich rozwiązań z uwagi na korzyści, które zapewnia rezygnacja z dokumentów papierowych. Kluczowe jest zwiększenie bezpieczeństwa danych. Dodatkowo zdigitalizowane dokumenty zabezpiecza się przed nieuprawnionym dostępem, a także tworzeniem kopii zapasowych. To bardzo skuteczna blokada przed wyciekiem danych.

Inny powód to znaczne obniżenie kosztów operacyjnych. Można odliczyć koszty zużycia papieru, tuszu i wielu innych materiałów biurowych. Można także zmniejszyć wydatki na fizyczne przechowywanie dokumentów. Jest to zwłaszcza duży problem w przypadku dużych przedsiębiorstw i instytucji publicznych, które dysponują ogromną ilością danych, a więc fizyczne przechowywanie dokumentów wymaga wówczas wynajmowania wielu powierzchni i inwestowania w archiwa.

Jak w praktyce funkcjonuje elektroniczny obieg dokumentów? 

Firmy obecnie stosują nie tylko i wyłącznie skanowanie i archiwizację. Wykorzystuje się także zaawansowane systemy zarządzania dokumentami. Chodzi właśnie o elektroniczny obieg dokumentów. Automatyzacja wielu zadań, a więc przyjmowanie, weryfikacja i przetwarzania informacji pozwala znacznie usprawniać procesy w firmie. Dlatego właśnie cyfryzacja obiegu dokumentów to w coraz większej ilości podmiotów standard.

Jakie największe zalety ma cyfrowa archiwizacja dokumentów papierowych? 

Największe zalety, jakie zapewnia cyfrowa archiwizacja to:

  • Swobodny dostęp z każdego miejsca, ponieważ wystarczy mieć połączenie z Internetem, aby korzystać z konkretnych plików. To pozwala pracownikom pracować zdalnie.
  • Oszczędność przestrzeni biurowej i niższe koszty wynikające z rezygnacji z fizycznego przechowywania dużej ilości dokumentów papierowych.
  • Zgodność z przepisami i poprawa bezpieczeństwa – dokumenty zarchiwizowane cyfrowo to wyraźne ograniczenie ryzyka wycieku danych. Gwarantują to we właściwy sposób skonfigurowane zabezpieczenia, a także śledzenie zmian.
  • Automatyzacja – obecnie archiwa cyfrowe integrują się z innymi narzędziami, pozwalając wykorzystywać algorytmy sztucznej inteligencji oraz uczenie maszynowe.
  • Archiwizowanie dokumentów na lata – digitalizacja dokumentów to nie tylko oszczędność, ale również, ale konieczność i przyszłość. To gwarancja skutecznego przechowywania firmowych zasobów przez bardzo długi okres czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here