Jak inwestować w ETF

W dzisiejszych czasach niezwykle trudnym zadaniem dla każdego inwestora jest zoptymalizować swój portfel inwestycyjny w taki sposób, by sumaryczna stopa zwrotu zdołała pokonać inflację. Co dopiero ma powiedzieć osoba, która na inwestowaniu się nie zna? Sprawdźmy, jak zacząć inwestycje w ETF – alternatywę, która w pasywny sposób pozwoli nam uzyskać potencjał do dbania o przyszłość naszych pieniędzy?

Dlaczego ETF to dobra inwestycja na trudne czasy?

ETF, czyli fundusze notowane na giełdzie swoim kształtem mogą przypominać wielu z nas fundusze inwestycyjne. Jednak istnieją poważne różnice pomiędzy tymi dwoma produktami inwestycyjnymi. Podczas gdy fundusz inwestycyjny, bazując na swoich założeniach, stara się osiągnąć konkretny cel inwestycyjny, fundusze ETF działają na zasadzie kopiowania ruchów konkretnych bazowych instrumentów finansowych? Jakie to instrumenty? ETF może zostać wyemitowany na bazie walut, surowców, indeksów giełdowych czy innych instrumentów pochodnych.

Inwestycje w ETF to inwestycje bierne, które nie wymagają od nas zbyt dużego zaangażowania i długotrwałego wpatrywania się w wykresy giełdowe. Wystarczy, że dokonamy odpowiednich decyzji inwestycyjnych, a następnie zakupimy konkretne fundusze. Oprócz pasywności, fundusze ETF cieszą się także dużym zaufaniem tych inwestorów, którzy starają się optymalizować kosztowo swoje inwestycje. ETF to bardzo tanie produkty, których prowizje najczęściej szacowane są jako najniższe na rynku. Dlatego tak wiele osób zamiast inwestycji bezpośrednich, wybiera fundusze ETF.

Jak kupić fundusze ETF?

Czy zakup funduszy ETF to skomplikowana sprawa? W żadnym wypadku. To prosta operacja, która nie wymaga od nas praktycznie żadnych formalności. Najważniejsze to wymóg posiadania rachunku inwestycyjnego. Rejestracja takiego rachunku jest niezwykle prosta i wymaga od nas podania kilku podstawowych danych, a następnie zweryfikowania swojej tożsamości. To istotne z punktu widzenia prawnego – broker chce mieć pewność, że inwestycje są realizowane przez prawdziwą osobą.

Następnie wystarczy zapoznać się z platformą inwestycyjną, nieco zwiększyć swoją świadomość w obszarze inwestowania, a następnie wybrać jeden z tysięcy dostępnych na rynku ETFów. To zdaniem wielu stanowi największe wyzwanie. Nic w tym dziwnego. Różne fundusze ETF dostosowane są do potrzeb praktycznie każdego inwestora – krótko i długoterminowego, z różnym apetytem na ryzyko i celami inwestycyjnymi. Dlatego też wybór funduszu ETF powinien być poprzedzony dogłębną analizą

Jeden czy wiele ETF w portfelu?

Wielu inwestorów zastanawia się, czy jest sens zebrania w swoich portfelu kilku funduszy ETF? To oczywiście zależy bezpośrednio od naszej strategii inwestycyjnej. Spośród tysięcy różnych produktów, najlepsze ETF dają nam szansę na samodzielne osiągnięcie celu inflacyjnego, a być może nawet przebicie obecnego poziomu.

Z drugiej strony stara zasada głosi, że dywersyfikacja portfela inwestycyjnego to klucz to przetrwania ciężkich czasów – tych w których zmienność cen jest duża, a my jesteśmy niepewni następnych miesięcy. Dobrze zdywersyfikowany portfel inwestycyjny pozwoli nam nie tylko chronić kapitał w czasach kryzysu, ale czerpać większe korzyści w momencie rozkwitu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here