Palarnie kawy

„Kawa czy herbata?” – jest to pytanie, które usłyszeć można przy każdych odwiedzinach. Niejako stało się swojego rodzaju tradycją podtrzymującą polską gościnność. Kawa nie bez przyczyny zyskała ogromną popularność, jej intensywny aromat poprawia nastrój i zapewnia dzienną dawkę energii. Jeżeli interesuje Cię droga, jaką przebywa kawa parzona zanim trafi do filiżanki, zapraszam do przeczytania poniższego artykułu.

W jaki sposób przygotowywane są ziarna kawy zanim trafią do palarni?

Ziarna kawy zbiera się ręcznie lub maszynowo z plantacji kawowca. Plantacje tworzy się w miejscach o klimacie tropikalnym, przede wszystkim w Ameryce Łacińskiej oraz Afryce, ponieważ drzewa kawowca potrzebują bardzo dużo deszczu, słońca i żyznej gleby. Po zebraniu ziarna przechodzą procesy wyłuskiwania, a następnie wysuszania, najczęściej na słońcu lub w specjalnych maszynach. Służą one przygotowaniu ziaren do późniejszego magazynowania. Transport do palarni odbywa się po przesortowaniu ziaren, które ma na celu podzielić ziarna według rozmiaru oraz odrzucenie tych uszkodzonych.

Co się dzieje bezpośrednio w palarni kawy?

Ostatnim etapem przygotowywanie ziaren jest ich palenie. Podczas tego procesu kawa uzyskuje swój charakterystyczny ciemnobrązowy kolor i zapach. Na późniejszy aromat kawy wpływa odpowiednio wysoka temperatura w piecu i wilgotność, jaka panuje w palarni. Musi być utrzymywana na stałym poziomie. Sam piec wymaga stałej konserwacji, gdyż wpływa także na profil wypalania kawy. Następnie palarnie są odpowiedzialne za zapakowanie gotowego do sprzedaży produktu i dostarczenie go do sklepów. Kawa po przebyciu długiej drogi w końcu trafia do naszych domów. Wypicie jej zapewnia pobudzenie organizmu poprzez dawkę kofeiny, obniża stres, zmniejsza ryzyko cukrzycy, poprawia krążenie krwi i wzmaga odchudzanie. Jak widać, ziarna kawy mają bardzo dużo wymagań, stąd aby w pełni cieszyć się smakiem napoju warto rozważyć zakup od profesjonalnych producentów, takich jak palarnia Coffee and Sons, której ofertę można sprawdzić na stronie https://coffeeandsons.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here