Rozliczenie czasu pracy – jak przebiega w nowoczesnych firmach?

0
1405

Rozliczenie czasu pracy we współczesnych firmach nie zawsze jest łatwym zadaniem. Wynika to z faktu, że tradycyjny wymiar pracy bardzo często odchodzi w zapomnienie, a używane są nowe, kreatywne rozwiązania organizacji pracy w firmie. Wiele osób część pracy wykonuje z domu, co jeszcze bardziej komplikuje tę kwestię. Na szczęście najnowsza technologia daje nam tu bardzo duże możliwości.

Rozliczenie czasu pracy w małych i dużych firmach

Sposoby na rozliczanie czasu pracy mocno ewoluowały na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Przyczyniły się do tego przede wszystkim zmiany w strukturze zatrudnienia w dużych zakładach przemysłowych i postępująca automatyzacja. W dzisiejszych firmach czas pracy rozliczany jest na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest rozliczenie ręczne. W takim przypadku kierownik samodzielnie wprowadza informacje o obecności osób zatrudnionych w pracy do systemu. Rozwiązanie takie stosuje się wciąż w wielu mniejszych firmach.

Jednak ten sposób ma zasadnicze wady, które sprawiają, że w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej pracowników nie jest on użyteczny. Po pierwsze, przy większej liczbie pracowników wymaga to bardzo dużo czasu i energii, które mogłyby być przeznaczone na właściwe zarządzanie zespołem. Po drugie, obecnie konieczne jest dokładne rozliczenie czasu pracy- łącznie z wyjściami pracowników na przerwę, wcześniejszymi wyjściami, czy też późniejszymi niż to wynika z grafiku . Regulują to bardzo dokładanie przepisy prawa pracy. Po trzecie, zapewnienie wydajności pracy dużego zespołu ludzi jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, kiedy kierownik ma nad ich czasem pracy odpowiedni poziom kontroli. Wspomnianych problemów można uniknąć w bardzo prosty sposób – stosując elektroniczne systemy rozliczania czasu pracy.

Rozliczanie czasu pracy – elektroniczne systemy

Elektroniczne systemy pozwalające na rozliczanie czasu pracy mogą mieć różną formę. W najprostszym wydaniu system taki składa się z odpowiedniego oprogramowania i czytnika służącego do sczytywania identyfikatorów pracowników. Tego rodzaju rozwiązania często stosuje się w niewielkich i średnich przedsiębiorstwach. W dużych zakładach pracy i nowoczesnych firmach stosuje się takie systemy w o wiele bardziej rozbudowanej wersji. Są mocno zautomatyzowane. Ich działanie nie wymaga dużej ingerencji człowieka. Pozwalają znacznie usprawnić pracę przedsiębiorstwa. Jednocześnie systemy takie mogą generować automatyczne raporty, dla kierownika i działu kadr. Jednym z lepszych, dostępnych na rynku jest Etatomierz.

System Etatomierz – nowoczesne narzędzie do rozliczania czasu pracy

System Etatomierz to nowoczesne i rozbudowane narzędzie do rozliczania czasu pracy, które daje używającej go firmie duże możliwości. Etatomierz zbiera informacje dotyczące wszystkich wejść i wyjść pracowników, następnie przetwarza je na dzienne oraz okresowe raporty. Raporty takie mogą być przeznaczone i przystosowane zarówno do potrzeb kierownika działu, jak i dla działu kadr. To jednak nie wszystko. System może służyć również jako narzędzie do analizy czasu pracy poszczególnych pracowników, z uwzględnieniem najważniejszych czynników, jak godziny logowań i kończenia pracy, przerwy, punktualność, praca ponad wymiar i wiele innych. Platforma online WEB-Pracownik pozwala również na rozliczanie czasu pracy pracowników zdalnych i wyjazdów służbowych. System ma charakter modułowy. Może być rozbudowywany i dostosowywany do potrzeb firmy.

Więcej informacji o rozliczaniu czasu pracy znajdziesz na stronie https://biosys.pl/rozliczanie-czasu-pracy-w-praktyce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here