
W obecnych czasach pojęcie recyklingu jest dobrze znane niemal każdej osobie. Często traktowany jest ono jako modny trend, chociaż jego najważniejszym celem jest ograniczenie ilości odpadów, a tym samym zadbanie o nasze środowisko naturalne. Recykling obecny jest praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia – co ciekawe, to pojęcie chętnie stosowane jest również w branży elektronicznej. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się smartfony refabrykowane, czyli inaczej odnawiane. Są to sprzęty, które z jakichś powodów wracają na rynek sprzedaży, przechodzą niezbędne procedury, a następnie znowu mogą być zakupione przez klientów. Czy warto skorzystać z takiego rozwiązania? Jak najbardziej! Dowiedz się, dlaczego!
Smartfony odnawiane – skąd się biorą?
W jaki sposób pozyskiwanie są telefony odnawiane? Zazwyczaj pochodzą one ze zwrotów konsumenckich. Istnieje wiele powodów, dla których klienci mogą oddać zakupione przez siebie urządzenia. Dzieje się tak między innymi wtedy, gdy telefon nie spełnia ich oczekiwań. Według polskiego prawa konsumenta każdy może oddać zakupiony produkt 14 dni od momentu zakupu bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Chętnie korzystają z tego między innymi osoby, które otrzymały telefon w prezencie i nie są z niego zadowolone. Niekiedy smartfony zostają zwrócone, ponieważ posiadają wady techniczne i zostają wymienione na podstawie gwarancji na sprawnie działający model. Do tej grupy zaliczają się też powystawowe telefony lub takie, które były pokazywane w celach demonstracyjnych na targach czy prezentacjach.
Telefony refabrykowane – dlaczego warto?
Czy warto kupić telefon refabrykowany? Rozwiązanie takie z pewnością ma wiele zalet. Największą jest przystępna cena – w przypadku nowych modeli zniżki mogą sięgać nawet do 35%. To spora oszczędność. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że telefony takie są w nienagannym stanie. Niekiedy ich jedyną wadą jest to, że sprzedawane są w białym pudełku, zamiast oryginalnego, które uległo zniszczeniu. Bardzo często są to urządzenia, które praktycznie nie były używane, więc niczym nie różnią się od nowych telefonów. Jednak zostały zakupione i oddane, więc nie mogą już być oznaczone statusem „nowe”, za który dopłaca się duże pieniądze. Co ciekawe, niekiedy takie urządzenie mają nawet mniej defektów, ponieważ po zwrocie są ponownie sprawdzone i serwisowane, a następnie szczegółowo testowane przez samego producent, aby mogłyby być zapakowane i znowu oddane do sprzedaży. Kupując telefon refabrykowany tak naprawdę niczego nie ryzykujesz, ponieważ on również objęty jest gwarancją.