Jakie dochody są zwolnione z podatku?
Jakie dochody są zwolnione z podatku?

W Polsce istnieją pewne rodzaje dochodów, które są zwolnione z podatku. Są to m.in. dochody uzyskane przez osoby niepełnosprawne, emerytów i rencistów oraz przychody z tytułu sprzedaży nieruchomości po określonym czasie jej posiadania. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny i należy dokładnie sprawdzić warunki zwolnienia przed rozliczeniem swojego podatku.

Przychody z tytułu umowy o pracę do wysokości kwoty wolnej od podatku

Podatki to temat, który zwykle budzi wiele emocji. Każdy chce płacić jak najmniej podatków i zwiększać swoje dochody. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest wykorzystanie zwolnień podatkowych.

Jednym z rodzajów przychodów, które są zwolnione od podatku, są dochody uzyskane w ramach umowy o pracę do wysokości kwoty wolnej od podatku. Co to dokładnie oznacza?

Kwota wolna od podatku

Każdego roku Ministerstwo Finansów ogłasza kwotę wolną od podatku dla danego roku kalendarzowego. W 2021 r., wynosi ona 8 000 zł brutto rocznie (okres rozliczeniowy: styczeń – grudzień). Oznacza to tyle, że każda osoba może zarobić do tej kwoty bez konieczności opłacania PIT-u.

Dochód a koszt uzyskania przychodu

Warto jednak pamiętać o tym, że ta kwota dotyczy jedynie samego dochodu i nie uwzględnia kosztu jego uzyskania czy składki ZUS-owskiej oraz innych odprowadzeń finansowych wymaganych przez prawo lub ewentualne ulgi przewidziane przez ustawodawcą.

O czym warto pamiętać?

Niektóre źródła informują również o tym, że jeśli po przekroczeniu limitu niewielkiego dochodu, nadal chcemy zachować zwolnienie z podatku od kolejnych przychodów, to warto rozważyć zawarcie umowy o pracę na czas określony lub też skorzystanie z innej formy prawnej. W ten sposób będziemy mogli wykorzystać kwotę wolną od podatku jeszcze raz.

Warto również pamiętać, że jeśli mamy kilka źródeł dochodu (np. dodatkowe zajęcia), musimy uwzględnić wszystkie nasze przychody i nie przekraczać limitu 8 000 zł brutto rocznie.

Podsumowanie

Zwolnienia podatkowe są dobrym sposobem na osiągnięcie większych korzyści finansowych i polegają one między innymi na uzyskaniu kwoty wolnej od podatku w ramach umowy o pracę do wysokości jej wynoszącej dla danego roku kalendarzowego oraz zmniejszeniu kosztów uzyskania dochodu poprzez odprowadzenie składek ZUS-owskich czy inne ulgi oferowane przez ustawodawców.

Oczywiście każdy powinien dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową przed podejmowaniem jakichkolwiek decyzji dotyczących jego zarobków aby uniknąć nieprzewidzianych opłat za brak odpowiedniej wiedzy prawniczej bądź ekonomiczno-finansowej.

Pamiętajmy jednakże że płacenie wszelkich podatków jest naszym obowiązkiem i koniecznością, aby państwo mogło działać sprawnie i oferować nam szereg usług publicznych.

Wezwanie do działania: Aby poznać, jakie dochody są zwolnione z podatku, proszę odwiedzić stronę https://www.niemam.pl/.
Link tagu HTML :
Kliknij tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here