Urząd Skarbowy rozlicza podatników zgodnie z terminami określonymi w przepisach prawa. W przypadku większości osób fizycznych, data ta przypada na koniec kwietnia każdego roku i dotyczy rozliczenia dochodowego za poprzedni rok kalendarzowy. Natomiast przedsiębiorcy muszą składać deklaracje VAT oraz CIT co miesiąc lub kwartał, w zależności od wybranej formy opodatkowania.

Terminy składania zeznań podatkowych

Kiedy rozlicza Urząd Skarbowy?

Jednym z najważniejszych obowiązków, jakie nakładają na nas przepisy podatkowe, jest składanie rocznych zeznań podatkowych. Termin ten w Polsce wyznaczony jest na dzień 30 kwietnia każdego roku i dotyczy większości podatników.

Oczywiście istnieją pewne grupy osób zwolnione z tego obowiązku lub mające inne terminy do jego spełnienia. Należy jednak pamiętać o tym, że brak dostarczenia przez nas prawidłowo wypełnionych dokumentów może wiązać się ze znaczącymi konsekwencjami finansowymi.

Warto więc dokładnie poznać kwestię terminu składania deklaracji oraz ewentualnych odstępstw od tej reguły.

Pierwszą rzeczą wartą uwagi jest fakt, że określone grupy ludzi nie muszą martwić się o to zagadnienie wcale – są one bowiem zwolnione z obowiązku składania rocznego PIT-u. Wśród nich znajdują się m.in.: osoby pobierające rentę socjalną czy emeryturę wojskową bądź mundurowego służb cywilnych; uczniowie szkół ponadpodstawowych do ukończenia 26 lat życia; przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze (o ile ich przychód wynosi nie więcej niż 50 tys. zł w skali roku); czy też osoby, które na podstawie umów międzynarodowych nie muszą opłacać polskiego podatku.

Dla pozostałych z kolei obowiązek ten jest bardzo realny i powinni oni przestrzegać terminu do jego spełnienia – jak już wspomnieliśmy, dzień 30 kwietnia każdego roku to ostateczny czas na dostarczenie deklaracji PIT-37 lub PIT-36 (w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą).

Istnieją jednak sytuacje wyjątkowe, kiedy urząd może udzielić nam dodatkowego czasu. Taka możliwość występuje np., gdy nasze dokumenty zostały utracone lub uszkodzone przez niespodziewane okoliczności; albo też jeśli po prostu z jakichś względów byliśmy niemożliwi do ich przygotowania w pierwotnym terminie.

W takim przypadku warto sięgnąć po instytucję tzw. odroczenia płatności oraz uchylenia decyzji stawki za zwłożenie deklaracji w późniejszym terminie – można bowiem wnioskować o przedłużenie tego okresu nawet dwukrotnie (do maksymalnej daty 31 sierpnia).

Należy jednak mieć świadomość tego, że samo ubieganie się o te opcje jeszcze niczego nam nie zagwarantuje – koniec końców finalna decyzja leży całkowicie po stronie urzędu skarbowego, który może się zdecydować na odmowę udzielenia takiego dodatkowego czasu.

Podsumowując – terminy składania rocznych deklaracji podatkowych są bardzo ważnym elementem naszych obowiązków wobec państwa i powinniśmy traktować je ze szczególną uwagą. Na pewno warto poznać dokładnie wszystkie aspekty tego zagadnienia oraz zachowywać wszelką ostrożność przy ich realizacji – dzięki temu unikniemy niemiłych niespodzianek finansowych i niepotrzebnego stresu wynikającego z bieżących kontroli fiskusa.

Wezwanie do działania: Zapoznaj się z terminami rozliczeń podatkowych Urzędu Skarbowego i upewnij się, że Twoje dokumenty są złożone na czas. Sprawdź szczegóły na stronie https://www.fasingenergia.pl/.

Link tag HTML : https://www.fasingenergia.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here