Kto musi rozliczać PIT 2023?
Kto musi rozliczać PIT 2023?

W Polsce każdy, kto osiągnął w danym roku przychód powyżej określonej kwoty, ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej PIT. W 2023 roku wartość progu dochodowego wyniesie prawdopodobnie 85 tysięcy złotych rocznie. Dotyczy to zarówno osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jak i pracowników na umowie o pracę czy emerytów pobierających świadczenia z ZUS-u lub KRUS-u.

Osoby pracujące na podstawie umowy o pracę

Rozliczanie PIT-ów to obowiązek, którego nie da się uniknąć dla wielu pracowników. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę w Polsce muszą rozliczać swoje dochody i zapłacić odpowiednie podatki do końca kwietnia każdego roku.

Nie ma znaczenia, czy jesteś młodszym pracownikiem czy bardziej doświadczonym specjalistą – jeśli zarabiasz pieniądze za pośrednictwem umowy o pracę, musisz dostarczyć urzędowi skarbowemu swoje informacje dotyczące przychodu oraz wydatków poniesionych przez cały rok poprzedni.

Podobne reguły mają również osoby prowadzące działalność gospodarczą lub wynajmujący mieszkania jako źródło dodatkowych dochodów. Jednakże ciężko przecenić wagę prawidłowego rozliczenia pit-a przez osoby zatrudnione na etacie – zwyczajowo nazywanej umową o pracey tym właśnie tematem dzięki czemu postaramy się rozwiała wszelkie wątpliwości jakie mogliby miec Państwo co do tego procesu.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, termin zgłoszenia deklaracji PIT upływa 30 kwietnia każdego roku kalendarzowego – pamiętajmy jednak żeby odnotować sobie ten fakt dużo wcześnieij a najlepiej już we wrzesieniu aby nie przegapić tego ważnego terminu. Warto również wiedzieć, że osoby zatrudnione na etacie mogą skorzystać ze specjalnych formularzy PIT-37 lub PIT-36, które są dostępne do pobrania bezpośrednio ze strony internetowej urzędu skarbowego.

Formularze te pozwalają pracownikom wpisać swoje dane osobowe oraz informacje o przychodach i wydatkach poniesionych przez cały rok poprzedni. Pracownicy muszą dokładnie określić źródła dochodu, takie jak wynagrodzenie za pracę czy odsetki od lokat bankowych. Dodatkowo podatek rozliczeniowy należy zapłaciń ewentualnie przed zgloszeniem deklaracji – warto więc zachować ostrożność aby uniknąc kary pieniężnej któ©ra może być naprawdę dotkliwa dla naszego budzetu domowego.

Jeśli jesteś osobą samodzielnym prowadzącym swój biznes to formalności ciężko nazwać łatwymi ale całkiem możliwe do wykonania jeśli jedynie podejdziemy odpowiedzialanie do ich realizacji i weźmiemy sobie czas potrzebny na ich dopełnienie – pamiętajmy jednakże żeby działań tych podją się już wcześniejszej niż ostatniej chwili!

Oprócz danych finansowych można też dodać różnorakie ulgi podatkowe (np.: koszty uzyskania przychodu), co pozwoli nam zmniejszyć kwotę podatku do zapłaty. Jeśli jesteś zatrudniony w firmie, pracodawca przekaże Ci informacje o wysokości wynagrodzenia za dany okres rozliczeniowy oraz ubezpieczenie zdrowotne – warto również sprawdzić czy wszystkie dokumenty są poprawnie i dokładnie uzupełnione.

Każdy kto zarabia pieniądze na etacie musi więc pamiętać, że dostarczenie deklaracji PIT to obowiązek którego nie da się uniknąć. Warto jednak podejść odpowiedzialanie do tego procesu aby nasza sytuacja finansowa była jak najbardziej korzystna dla nas samych – każda złotówka oszczędności może nam pomóc być bardziej świadomym pożądkiem i lepiej planować swoje wydatki w przyszłości!

Wezwanie do działania: Osoby, które uzyskały w roku 2022 dochód wyższy niż kwota wolna od podatku (30 000 zł) muszą rozliczyć PIT za ten rok. Nie zwlekaj i zacznij już teraz przygotowania do rozliczenia! Skorzystaj z darmowych materiałów edukacyjnych na stronie https://freelearning.pl/.

Link tagu HTML :
https://freelearning.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here