Na czym polega anodowanie aluminium i jakie ma zastosowanie?

0
1066

Anodowane aluminium znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie. Wszystko przez to, iż jest ono niezwykle odporne na korozję. Dodatkowo anodowanie sprawia, że aluminium staje się bardzo wytrzymałe, a przy tym elastyczne. Na czym zatem konkretnie polega proces anodowania i gdzie jest stosowany?

Anodowanie aluminium – czym jest?

Anodowanie to proces elektrochemiczny. Polega na tym, iż na powierzchni aluminium wytwarza się warstwa tlenku, która cechuje się wysoką odpornością na korozję. Ma to ogromny wpływ na produkcję różnego rodzaju komponentów z aluminium. Samo aluminium w czystej postaci jest bowiem podatne na odkształcenia. To prowadzi do tego, iż wraz z upływem czasu komponenty aluminiowe zaczynają matowieć i tracić swoją barwę. Dzięki anodowaniu tworzy się na aluminium warstwę ochronną, która chroni aluminiowy komponent przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Szczegółowe informacje o anodowaniu aluminium znaleźć można choćby na stronie https://www.aliplast.pl/oferta/uslugi/anodowanie-profili-aluminiowych.

Przebieg procesu anodowania

Sam proces anodowania aluminium odbywa się w kilku etapach. W pierwszej kolejności przygotowywana jest powierzchnia profili aluminiowych. Są one odtłuszczane, a następnie płukane. Drugi krok to poddanie materiału polerowaniu elektrochemicznemu lub wytrawienie go w roztworze kwasowym. Wszystko zależy od tego jaki efekt chce się osiągnąć. Kolejny etap to anodowanie elektrolityczne. To na tym etapie na powierzchni aluminium wytwarza się warstwa tlenku. Etap ten, jak i poprzedni kończy się płukaniem aluminium. Niekiedy dodatkowo aluminium jest na koniec poddawane barwieniu substancjami organicznymi lub nieorganicznymi.

Wykorzystanie anodowania aluminium

Anodowanie aluminium stosowane jest w wielu branżach. Przykładem może być produkcja mebli, takich jak stoły i regały dla gastronomii. Meble te mają kontakt z żywnością. Dzięki temu, że zastosowane zostało zanodowane aluminium dłużej zachowują swoją trwałość i elastyczny wygląd. Anodowanie aluminium powszechnie stosowane jest również w produkcji telefonów komórkowych. Także budownictwo korzysta z tej technologii. W tym przypadku mowa jest o wykorzystaniu tego materiału jako elementu dekoracyjnego fasad budynków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here