Świadczenie pomocy w gabinecie okulistycznym opiera się na dwóch głównych filarach. Są one następujące: specjalistyczna wiedza oraz profesjonalne wyposażenie. W tej drugiej kategorii można znaleźć np. perymetr okulistyczny. Do czego wykorzystuje się to urządzenie?
Perymetr w okulistyce – podstawowe informacje
Perymetr jest urządzeniem wykorzystywanym przez specjalistów ds. okulistyki. Ten typ aparatury umożliwia pomiar, jakie jest pole widzenia osoby poddawanej badaniu.
W pewnym uproszczeniu perymetr w okulistyce jest wykorzystywany w celu przeprowadzenia oceny pola widzenia pacjenta, przez co rozumie się przestrzeń, jaką może on dostrzec bez konieczności przemieszczania oczu.
Badanie z użyciem perymetru polega na wyświetlaniu mu tzw. punktów świetlnych, które – w zależności od fazy przeprowadzanego badania – pojawiają się w różnych miejscach pola widzenia pacjenta. Zadaniem okulisty jest rejestrowanie reakcji pacjenta na bodźce.
Umiejętnie przeprowadzone badanie perymetryczne to metoda diagnostyczna, która umożliwia wykrycie schorzeń układu wzrokowego. Jaskra, neuropatia czy inne choroby oczu i mózgu – są to tylko niektóre spośród wszystkich problemów zdrowotnych, które można wykryć właśnie z użyciem perymetru okulistycznego.
MDT Kraków. Perymetr okulistyczny jako narzędzie do diagnostyki chorób oczu
Lepiej zapobiegać niż leczyć – ta starożytna zasada dobrze sprawdza się w różnych gałęziach medycyny, a okulistyka nie jest tu żadnym wyjątkiem. Badanie wykorzystywane z użyciem aparatury perymetrycznej pełni ważną rolę, ponieważ – jak już wspomniano – umożliwia odpowiednio wczesne wykrycie chorób.
Tymczasem, jak wiadomo, sprawna diagnostyka jest warunkiem niezbędnym, by można było podjąć szybkie i skuteczne leczenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku groźnych chorób oczu, które mogą doprowadzić nawet do utraty wzroku – jednym z takich schorzeń jest jaskra.
To właśnie dlatego często można spotkać się z opinią, zgodnie z którą badanie perymetryczne powinno być wykonywane regularne. Systematyczne monitorowanie tego, jakie jest pole widzenia, pozwala na wykrycie niepożądanych zmian i wdrożenie z wyprzedzeniem odpowiedniego leczenia.
MDT Kraków. Perymetr to sprzęt, który umożliwia badanie bezbolesne i wygodne dla pacjenta
Z pewnością przemawia za tym również fakt, że badanie perymetryczne trwa nie więcej niż kilkanaście minut i jest bezbolesne; nie powinno ono również powodować dyskomfortu u osoby badanej. Jedyne, co musi zrobić pacjent, to zachowanie spokoju i skupienia podczas badania, ponieważ wykonywanie niepotrzebnych ruchów głowy itp. może sprawić, że wyniki badań nie będą miarodajne.