Płyta plexiglas

Z płyt plexi (szkła akrylowego) wykonuje się wiele przedmiotów codziennego użytku. Po ten materiał lubią też sięgać osoby majsterkujące w domu, gdyż jest on stosunkowo tani, wytrzymały i łatwy w obróbce. Choć obecnie pleksa na wymiar jest łatwa do kupienia, niektórzy wolą nabyć większą płytę i przyciąć ją samodzielnie. Czy to proste zadanie? Przyjrzyjmy się kwestii obróbki płyt plexiglas.

Płyta plexiglas – grubość i twardość 

Popularna płyta plexiglas to inaczej szkło akrylowe. Jego głównym składnikiem jest poli(metakrylan) metylu. Płyty plexi wykonywane są obecnie przez wielu producentów tworzyw sztucznych i u każdego z nich można dostać nieco inną grubość tych arkuszy. Klienci mogą więc nabyć bardzo cienkie płyty o grubości zaledwie 1 mm, jak i takie o grubości 1 czy 2 cm. Jeśli zaś chodzi o twardość, należy mieć na uwadze, że płyta plexiglas nie jest tak twarda jak szkło. Łatwiej ulega zarysowaniu, dlatego nie stosuje się jej np. w szybach samochodowych. Jej twardość w skali Shore’a to D :75. Plasuje się to między drewnem a stalą.

W jaki sposób można obrobić płytę?

Zwykle u producentów tworzyw sztucznych jest dostępna pleksa na wymiar. To duże ułatwienie, jednak wciąż warto znać metody obróbki pleksy, np. aby wyciąć z niej nietypowy kształt. Plexi można więc ciąć i to zarówno klasyczną frezarką czy piłą, jak i laserem. Płyta plexiglas poddaje się gięciu, można też w niej grawerować. Co więcej, nie powinno być problemu z łączeniem elementów. Da się to robić za pomocą kleju, a także zgrzewania i spawania. Każdy jest więc w stanie stworzyć własną konstrukcję z tego materiału. Łatwość obróbki jest wymieniana często jako jedna z głównych zalet plexi i powód, dla którego amatorzy majsterkowania sięgają właśnie po nią.

Gotowa pleksa na wymiar czy samodzielne przycięcie? Co wybrać? 

Płyta plexiglas to coraz popularniejszy materiał. Zwiększa się więc też liczba miejsc, w których dostępna jest pleksa na wymiar. Zarówno kształt, jak i rozmiar są w takim wypadku dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie, czy zakupić gotową płytę na wymiar czy też zająć się jej dostosowaniem samodzielnie. Tak naprawdę ciężko o jednoznacznie złą lub dobrą odpowiedź. Wszystko zależy od naszych chęci, możliwości oraz wymagań. Pleksa na wymiar to na pewno rozwiązanie bardzo wygodne. Z drugiej strony obrabiając płytę, możemy uzyskać naprawdę nietypowy kształt czy też stworzyć ciekawe wielowymiarowe konstrukcje. Niech więc każdy wybierze właściwe rozwiązanie sam, po głębszym zastanowieniu i zdobyciu podstawowej wiedzy na temat obróbki szkła akrylowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here