Pneumatyka przemysłowa

Pneumatyka przemysłowa swoje funkcjonowanie opiera na sprężonym powietrzu. Służy ono do przesyłania energii i sterowania nią. Z pneumatyki korzysta się w wielu branżach przemysłu, ponieważ charakteryzuje się dużą efektywnością, zwłaszcza na tle alternatywnych systemów zasilanych prądem elektrycznym. W niektórych przypadkach pneumatyka jest także alternatywą dla hydrauliki, która zamiast powietrza wykorzystuje płyny.

Sprężarka jako kluczowy element układu pneumatycznego

W zasadzie wszystkie systemy pneumatyki przemysłowej korzystają ze sprężarek powietrza. Jest to podstawowe narzędzie tej gałęzi przemysłu. Jak działa urządzenie tego rodzaju? Sprężarki zasysają powietrze, które następnie zostaje przechowane w specjalnym wysokociśnieniowym zbiorniku, skąd następnie, w razie potrzeby, zostaje przetransportowane do dalszych części systemu za pomocą zaworów, wężyków i rur. Tak wykorzystane powietrze może działać na tłoki i wały z siłą rzędu nawet 50 kiloniutonów, choć oczywiście wszystko zależy od konkretnej maszyny.

Jak dbać o urządzenia pneumatyki przemysłowej?

Pneumatyka przemysłowa rozwija się bardzo dynamicznie. O tym w jaki sposób zostanie wykorzystana w danej sytuacji, w dużej mierze decyduje klient, w zależności od tego, jakie ma wymagania. Zawsze jednak ważne jest to, aby zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa i dbać o sprzęt pneumatyczny. Istotne jest na przykład, aby powietrze w układzie było wolne od zanieczyszczeń, w tym wody. W tym przypadku bowiem czynnikiem roboczym jest powietrze, przez co woda przeszkadza w prawidłowym działaniu urządzenia. W układzie powinno być zawsze utrzymane odpowiednie ciśnienie (zależne od rodzaju urządzenia przemysłowego). Trzeba także zapewnić odpowiednie smarowanie, stosując właściwe oleje. W ten sposób zapewnia się wysoką efektywność oraz zapobiega się zatarciu maszyny. Jest to bardzo istotne, ponieważ pneumatyka przemysłowa opiera się na systemach o stosunkowo prostej budowie i długim okresie eksploatacji. To jedna z zalet maszyn opartych na działaniu sprężonego powietrza.

Air-Com jako specjalista w zakresie pneumatyki

Warunkiem koniecznym sprawności układów pneumatycznych jest sprawdzona jakość sprzętu. Warto zatem kupować jedynie jakościowy sprzęt w renomowanych sklepach. Godny uwagi jest sklep z pneumatyką Air-Com.pl. Firma działa na rynku od wielu lat i zdołała zyskać status eksperta w zakresie pneumatyki. Przedsiębiorstwo jest doceniane przez klientów za wysoką jakość oferowanego sprzętu. W sklepie dostępny jest cały niezbędny w przemyśle sprzęt pneumatyczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here