Z czego produkuje się europalety

Paleta to podstawowa platforma do przewożenia towarów. Jeżeli spełnia ona normy stawiane przez Unię Europejską, nazywana jest europaletą. Dzięki standaryzowanym wymiarom możliwe jest tworzenie skrzyń ładunkowych, które pomieszczą określoną ilość palet, pozwalając na wykorzystanie stu procent swojej przestrzeni. Materiały, z których każdy producent europalet wykonuje swoje produkty mogą być różne. Najczęściej wykorzystuje się drewno, jednak w ostatnim czasie rosnącą popularnością zaczyna cieszyć się plastik.

Coraz częściej kolejny producent palet odchodzi od drewna – dlaczego?

Produkcja palet drewnianych jest tania i szybka, jednak mają one wiele wad. Przede wszystkim, nawet mimo impregnacji, materiał ten nie jest odporny na wodę i wilgoć. Ta natomiast często pojawia się zarówno w transporcie drogowym, morskim, jak i w wielu magazynach. Stąd niejeden producent palet wprowadził do swojej oferty produkty z plastiku. Nie jest to jednak taki sam materiał, jaki znamy choćby z domowych urządzeń, czyli kruchy i łamliwy. Plastik, z którego wykonuje się palety, jest specjalnie wzmocniony, przez co konstrukcja taka absolutnie nie ustępuje jej drewnianemu odpowiednikowi. Jednak najważniejszą zaletą jest odporność na warunki zewnętrzne. Żadna wilgoć nie zaszkodzi strukturze takiej palety, nawet jeżeli przez długie miesiące leży ona pod gołym niebem lub w zawilgoconej, a nawet zalanej części magazynu. Jest to zaleta, wobec której trudno przejść obojętnie, nawet mimo nieco wyższego kosztu plastikowych europalet.

Czy budulec wpływa na wysokość europalety?

Każda paleta zgodna z normami europejskimi ma standardowe wymiary jeśli chodzi o szerokość i długość. Jest to dokładnie 1200 na 800 mm. Wysokość powinna natomiast wynosić 144 mm, jednak dopuszczalne są odstępstwa od tej wartości. Czy wobec tego typowy producent europalet korzysta z tej możliwości? Okazuje się, że wyjątkowo rzadko. Niezależnie czy mamy do czynienia z produktem wykonanym z drewna czy też z plastiku. Stąd też Wysokość europalety zawsze jest taka sama i możemy mieć pewność, że na pewno odpowiednia ich ilość zmieści się w skrzyni ładunkowej lub kontenerze. Czy wobec tego warto korzystać z plastikowych europalet? Wszystko wskazuje na to, że tak. Zmniejsza się wykorzystanie drewna, którego pozyskiwanie wymaga usuwania tak potrzebnych dla środowiska drzew, dodatkowo znacznie rośnie trwałość palet, przy niewiele większej cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here