Pracując za granicą, często pojawiają się wątpliwości co do obowiązków podatkowych i rozliczeń związanych z pracą. Jednym z pytań, które budzi najwięcej niepewności jest kwestia konieczności rozliczania się w Polsce pomimo pracy tylko za granicą. Czy takie obowiązki istnieją? Odpowiedź brzmi: tak, ale wszystko zależy od indywidualnych okoliczności oraz umowy zawartej między pracownikiem a pracodawcą.

Obowiązek rozliczania się podatkowego w Polsce dla pracujących za granicą

Czy pracując tylko za granicą mam obowiązek rozliczać się w Polsce? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które wyjeżdżają z kraju na dłużej i podejmują tam pracę. Odpowiedź brzmi: tak, masz taki obowiązek.

Zgodnie z polskim prawem podatkowym każdy Polak ma obowiązek płacić podatki od swoich dochodów niezależnie od miejsca ich pochodzenia. Oznacza to, że nawet jeśli jesteś rezydentem innego kraju i tam zarabiasz pieniądze, musisz rozliczyć się również w Polsce.

W jaki sposób dokonuje się tego rozliczenia? Pracownik zagraniczny powinien składać roczne zeznanie podatkowe do końca kwietnia roku następującego po roku kalendarzowym (np. do 30 kwietnia 2022 r., gdy chodzi o dochody uzyskane w 2021 r.). W tym celu należy pobrać formularz PIT-36 lub PIT-37 ze strony Ministerstwa Finansów oraz uzupełnić go o wymagane informacje dotyczące osoby fizycznej oraz źródeł przychodu.

Co ważne – polski system opodatkowania przewiduje możliwość zwolnienia ze stosowania progresywnej stawki podatku dla osób mieszkających za granicą przez większość czasu danego roku kalendarzowego (czyli minimum ponad pół roku). Oznacza to, że zamiast standardowych 18-32% podatku dochodowego należy zapłacić jedynie stawkę liniową w wysokości 19%. Jednocześnie warto pamiętać o ewentualnych umowach międzynarodowych dotyczących unikania podwójnego opodatkowania – dzięki nim można uniknąć płacenia dwukrotnych danin na tym samym rodzaju dochodu.

Należy również wspomnieć o obowiązkowej składce ZUS dla pracowników za granicą. W przypadku gdy osoba ta jest rezydentem Polski i pracuje za granicą (np. jako tzw. delegowany), musi odprowadzać składkę emerytalno-rentową do polskiego systemu ZUS w formie ryczałtu lub odpisu miesięcznego od wynagrodzenia brutto (tzw. dobrowolne ubezpieczenie społeczne).

Warto jednak zaznaczyć, że praca zagraniczna może stanowić okazję do uzyskania korzystnej sytuacji finansowej – zwalniającej ze sporej części kosztów utrzymania oraz pozwala poznać nowe kultury i rozwija się zawodowo.

Podsumowanie? Tak, mając status Polaka masz obowiązek rozliczeń podatkowych także w Polsce jeśli zarabiasz gdzieś indziej niż u naszego kraju.
Zawsze warto być dobrze przygotowanym przed wyjazdem zagraniczny; dokonując odpowiednich rozliczeń unikniemy niepotrzebnych kłopotów z organami podatkowymi.

Tak, jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, masz obowiązek rozliczać się w Polsce niezależnie od miejsca pracy. Zachęcam do skorzystania z pomocy specjalistów w tym zakresie. Zapraszam na stronę: https://www.blondeworld.pl/ – firma oferująca usługi księgowe i doradztwo podatkowe dla przedsiębiorców oraz osób prywatnych pracujących za granicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here