ceny za energię elektryczną

Porównując wydatki na energię elektryczną klientów indywidualnych z różnych części kraju, pomimo podobnego zużycia prądu, zauważyć można różnicę wynoszącą nawet kilkaset złotych w skali roku. Z czego wynika tak duża rozbieżność?

Regionalizacja

W Polsce spotkać się można z regionalizacją – oznacza to, że znaczący wpływ na cenę energii elektrycznej ma lokalizacja i dystrybutor, który dba o sieć dostarczającą prąd na dany obszar. Zazwyczaj jest to jeden z 5 największych operatorów, np. Tauron lub Enea, którego nie można zmienić – niezależnie od tego, czy jest się klientem indywidualnym, czy biznesowym.

Różnice w cenie

Warto przy tym zaznaczyć, że dzięki działalności Urzędu Regulacji Energetyki, różnice w cenach u poszczególnych dystrybutorów nie są duże – maksymalna różnica pomiędzy najtańszą a najdroższą propozycją wynosi 0,08 zł. Nie jest to jednak jedyny czynnik wpływający na regionalne zróżnicowanie cen prądu. Poza opłatami obowiązującymi w całym kraju, takimi jak akcyza lub podatek VAT, na koszty energii wpływ mają również lokalne podatki i opłaty, co także przekłada się na rozbieżności w finalnej wysokości rachunków w różnych regionach Polski, pomimo podobnego zużycia prądu w gospodarstwach domowych.

Czynniki kształtujące cenę prądu

Opłata za dystrybucję energii elektrycznej nie jest jedynym elementem rachunku za prąd – składa się na niego również opłata za sprzedaż prądu.. Niezależnie od regionu kraju, klienci indywidualni mogą wybierać spośród ofert wielu sprzedawców, a także mają prawo do zmiany sprzedawcy prądu. Biorąc pod uwagę wcześniej opisane zróżnicowanie w cennikach dystrybutorów działających w określonych regionach, a także różnice wynikające z dużej liczby proponowanych przez sprzedawców prądu ofert, trudno się dziwić, że końcowe rachunki za takie samo zużycie energii elektrycznej w poszczególnych częściach kraju są inne, a różnica pomiędzy nimi może wynosić nawet kilkaset złotych rocznie. Więcej informacji na temat prądu i jego cen, a także procesu zmiany sprzedawcy energii znaleźć można pod adresem: https://poprostuenergia.pl/prad-dla-domu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here