Do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku?
Do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku?

W Polsce istnieje kwota wolna od podatku, czyli taka, do której nie trzeba płacić żadnych podatków. Od 2021 roku wynosi ona 8 000 złotych rocznie dla osób samotnie gospodarujących oraz dla każdego członka małżeństwa prowadzącego wspólną działalność gospodarczą. Dla pozostałych małżonków wynosi natomiast połączona kwota wolna od podatku w wysokości 16 tysięcy złotych rocznie.

Kwoty wolnej od podatku w Polsce

W Polsce każdy obywatel, który uzyskuje dochody z tytułu pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej jest zobowiązany do opłacenia podatku. Niemniej jednak istnieją określone kwoty wolne od podatku, które pozwalają na uniknięcie płacenia go w pewnym zakresie.

Obecnie minimalna krajowa stawka wynagrodzenia za pracę to 2 600 zł brutto miesięcznie. Oznacza to że osoba zarabiająca tą kwotę nie musi odprowadzać żadnych składek na ZUS ani też płacić podatków (o ile nie przekroczy innych granic).

Kolejną ważną wartością są koszty uzyskania przychodu – czyli wydatki poniesione przez pracownika w celu wykonania swojej pracy. W praktyce oznacza to np.: koszt dojazdu do miejsca pracy czy wydatek na szkolenie i rozwój zawodowy. Kwota ta może zmieniać się co roku i dla osób samozatrudnionych będzie różna niż dla etatowych pracowników.

Osoby korzystające ze zwolnienia przedmiotowego także mogą cieszyć się możliwością uniknięcia płaceniu części swoich dochodów jako podatek dzięki wysokość progu zwolnienia . Taka sytuacja ma miejsce np: u emerytów , rencistach oraz osobach pobierających renty socjalne

Ponadto, w Polsce istnieje kwota wolna od podatku dla osób fizycznych. W roku 2021 wynosi ona 8 000 złotych rocznie i dotyczy dochodów z tytułu umowy o pracę lub innej działalności zarobkowej. Oznacza to, że jeśli Twojego miesięcznego wynagrodzenia nie przekracza równowartości około 667 zł brutto (przy założeniu pracy na pełny etat), to jesteś zwolniony z płacenia podatków.

Jeśli Twój dochód przekroczy tę wartość, ale nadal mieści się w przedziale do wysokości progu wejścia do pierwszego PIT-u czyli limity ustawowe , będziesz musiał zapłacić tylko część swoich przychodów jako podatek dochodowy.

W przypadku osiągnięcia wyższych kwot poziomu opodatkowania wzrasta kolejno: I prog – powyżej tej granicy obowiązuje stawka ryczałtowa; II prog-21%, III-prog-31% oraz IV-prog -41%.

Podsumowując – każdy Polak uzyskujący jakikolwiek przychód ma obowiązek odprowadzenia odpowiedniej sumy pieniędzy jako składki ZUS oraz należy mu się także płacić inne forme danin publicznych . Niemniej jednak dzięki liczbie różnorakich ulg i możliwości uniknięcie ich przez niskie pensja możemy znacznie zmniejszyć koszty naszej pracy. Warto zatem śledzić nowelizacje ustaw podatkowych i korzystać ze wszystkich dostępnych narzędzi, aby osiągnąć jak najwyższą efektywność w zarządzaniu swoimi finansami osobistymi.

Wezwanie do działania: Kwota wolna od podatku wynosi w Polsce obecnie 8 000 złotych. Sprawdź więcej informacji na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Link tagu HTML :
Przejdź do strony Beyouty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here