Odliczenie samochodu jest procesem, który pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania i związanych z tym kosztów. W Polsce istnieją różne rodzaje odliczeń dla przedsiębiorców oraz indywidualnych właścicieli pojazdów. Aby skorzystać z takiej możliwości należy spełnić określone warunki i przepisy prawne dotyczące odpisania wartości samochodu w ramach działalności gospodarczej lub jako koszt prywatny.
Koszty uzyskania przychodów związane z samochodem
Odliczenie kosztów związanych z samochodem może być dla wielu przedsiębiorców skomplikowanym procesem. Dlatego też warto wiedzieć, jakie koszty można odliczyć oraz na co należy uważać przy rozliczeniu podatkowym.
Przede wszystkim ważne jest, aby mieć świadomość, że nie każdy rodzaj wydatku będzie mógł zostać uwzględniony w kosztach uzyskania przychodów. Aby dokładnie określić te kategorie i warunki ich odliczenia trzeba zapoznać się ze stosownymi przepisami prawa podatkowego.
W przypadku samochodu osobowego najwięcej problemów może sprawić ustalenie granicy między prywatnym a służbowym użytkowaniem pojazdu. Warto pamiętać o tym, że tylko te wyjazdy będą mogły zostać objęte zwrotem lub odpisywane jako koszt prowadzonej działalności gospodarczej, które bezpośrednio wiążą się z jej celem.
Podstawowe opłaty wynikające ze stan posiadania auta (ubezpieczenie OC i AC czy akcyza) raczej nie są uznawane za część wymienionej wcześniej grupy – niestety muszą one być poniesione przez właściciela pojazdu bez względu na to do czego go używa. Natomiast już same raty leasingowe bądź spłata pożyczki udzielonej przez bank na zakup auta będą mogły być odliczone.
W przypadku wydatków na paliwo trzeba również zachować ostrożność – choć w ogólnym rozrachunku koszt ten można zaliczyć do tych, które bezpośrednio służą prowadzeniu działalności gospodarczej, to jednak należy mieć świadomość faktu, że częściowo bądź całkowicie podatnik będzie mógł je odliczyć tylko wtedy gdy udokumentuje ich cel. Warto więc dokładnie notować każdorazowe przejechane kilometry i powód wyjazdu.
Często problemem są także koszty remontów oraz przeglądów technicznych samochodu. Tutaj warto zwrócić uwagę na fakt czy dany rodzaj napraw jest objęty gwarancją producenta lub też ubezpieczenia autocasco – te elementy nie będą bowiem uznawane za przedmiot umożliwiający odliczenie VAT-u (warto przy tym przypomnieć sobie o obowiązkowych badaniach okresowych).
Co ważne dla właścicieli firm może się okazać również faktura ryczałtowa wystawiana przez stacje benzynowe – dzięki temu unikniemy konieczności składania licznych dokumentów potwierdzających zakupy i zdobędziemy czas potrzebny do zajmowania się innymi sprawami naszego biznesu.
Podsumowanie: Odliczenie kosztów uzyskania przychodów związanych ze znajdującym się w posiadaniu przedsiębiorcy samochodem to proces skomplikowany, wymagający od właściciela pojazdu dokładnego zrozumienia przepisów podatkowych. Warto jednak poświęcić czas na zapoznanie się ze wszystkimi regulacjami – dzięki temu będziemy mogli oszczędzać i unikać niepotrzebnego ryzyka narażenia swojej działalności gospodarczej na problemy finansowe czy też prawne wynikające z błędnie prowadzonego rozliczenia.
Wezwanie do działania: Aby dowiedzieć się, jak odliczyć samochód, proszę odwiedzić stronę internetową Scandihome.pl.
Link tag HTML: Scandihome