stres

Stres towarzyszy życiu każdego człowieka – w pracy, szkole, życiu prywatnym. W pewnych ilościach może mieć nawet efekt pozytywny, na przykład zmotywować do działania (dlatego też tak wiele osób ma tendencję do kończenia ważnych zadań czy projektów na ostatnią chwilę).

Jednak zbyt duża dawka stresu, na którą coraz więcej osób jest narażonych, może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych (m.in. nerwobólów, owrzodzenia żołądka i wielu, wielu innych). Dlatego też ze stresem trzeba się nauczyć radzić (a także oczywiście w miarę możliwości ograniczyć jego ilość). Tylko jak to robić?

Joga i ćwiczenia oddechowe

Joga w Polsce nie cieszy się taką popularnością, jak chociażby w Stanach Zjednoczonych. Mimo to warto się nią zainteresować, ponieważ przynosi ona świetne rezultaty w zakresie odstresowania. Dzięki niej można na chwilę zapomnieć o swoich problemach i wypuścić całe napięcie, jakie się w nas zebrało. Nie bez znaczenia jest też fakt, że uprawianie jogi jest znacznie bardziej wymagające fizycznie, niż mogłoby się wydawać, w związku z czym będzie miało pozytywny wpływ na naszą kondycję fizyczną.

Warto poszukać także informacji odnośnie do ćwiczeń oddechowych, które pozwolą nam oczyścić umysł i pozbyć się stresu zarówno konkretnie podczas sytuacji stresującej, jak i już po niej (wiele osób wykonuje ćwiczenia oddechowe na przykład przed wykonaniem jakiegoś publicznego przemówienia czy występu artystycznego).

Więcej ciekawostek i informacji na ten temat znaleźć można na przykład tutaj: http://www.odn-plock.edu.pl/.

Wyładowanie frustracji

Joga, ćwiczenia oddechowe czy też medytacja to zajęcia spokojne i ciche. Wielu osobom pomogą, jednak są też tacy, którzy nie będą w stanie się skupić i poczują się nimi szybko znudzeni. Dla tych osób bardziej skuteczny może być zupełnie inny sposób wyładowania swoich emocji i w ten sposób odstresowania się.

Przykładem może być gra w gry zespołowe (na przykład piłkę nożną), uderzanie w worek bokserski, strzelanie na strzelnicy czy na przykład rozbijanie talerzy (oczywiście w kontrolowanych, bezpiecznych warunkach, tak, aby nie narobić bałaganu i nikogo nie skrzywdzić czy nie przestraszyć).

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://www.odn-plock.edu.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here