Po jakim czasie komornik odpuszcza?
Komornik jest osobą, która wykonuje czynności związane z egzekucją sądową. Jego zadaniem jest dochodzenie należności od dłużników na podstawie wyroków sądu lub innych tytułów wykonawczych. Wielu osób martwi się, że komornicy nieustannie będą ich ścigać i egzekwować długi przez wiele lat. Czy jednak istnieje określony czas po upływie którego komornik może „odpuszczać” i przestać działać w sprawie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.
Czas przedawnienia
W Polsce obowiązuje instytucja przedawnienia, która reguluje kwestię ograniczenia roszczeń w przypadku niewłaściwej realizacji praw majątkowych przez wierzyciela. Na ogół terminy przedawnienia wynoszą 3 lata dla większości rodzajów roszczeń cywilnoprawnych oraz 10 lat dla niektórych szczególnych sytuacji (np. umowy o dzieło). Jeśli więc osoba posiada dług objęty już terminem przedawnienia, to powinna być pewna, że jej sprawa zostanie zamknięta.
Przerwanie biegu terminu przedawnienia
Należy jednak pamiętać o tym, że bieg terminu przedawnienie można przerwać. Przerwanie biegu terminu przedawnienia następuje, gdy wierzyciel podjęł działania prawne mające na celu dochodzenie swoich roszczeń (np. wniosek o wszczęcie egzekucji). W takim przypadku liczy się nowy okres przedawnienia i komornik będzie mógł kontynuować postępowanie.
Wygaśnięcie nakazu zapłaty
Inną sytuacją, która może spowodować zakończenie działań komornika jest wygaśnięcie nakazu zapłaty. Nakaz zapłaty to decyzja sądu uprawomocniona przez dłużnika lub niezaskarżona w odpowiednim czasie od jej doręczenia. Jeśli taki nakaz zostaje wygaszony, to komornik traci podstawy do prowadzenia postępowań wykonawczych.
Zaistnienie przeszkód procesowych
Kolejnym czynnikiem wpływającym na zakończenie działań komornika mogą być przeszkody procesowe uniemożliwiające prowadzenie egzekucji długów przez pewien okres czasu. Mogą być nimi między innymi: zawieszone postepowanie sądowe dotyczące danej sprawy; ustanowione zakazy zajmowania wynagrodzenia za pracowników będących jednocześnie gospodarzem rodzinnym; czy też zawarta ugoda pomiędzy stronami sporu.
Kiedy komornik nie odpuszcza?
Należy pamiętać, że komornicy są zobowiązani do dochodzenia roszczeń wierzyciela. Dlatego też, jeśli dług jest obciążony nakazem zapłaty lub innym tytułem wykonawczym i nie został przedawniony ani wygaszony, to można oczekiwać kontynuacji działań ze strony komornika.
Skutki braku współpracy
W przypadku braku współpracy ze strony dłużnika mogą być stosowane różne środki przymusu. Komornik może zajmować mienie ruchome oraz nieruchomości należące do dłużnika w celu ich sprzedania i spieniężenia na rzecz wierzyciela. Może również przeprowadzić egzekucję administracyjną poprzez pobór z wynagrodzenia pracowniczego czy emerytury.
Po jakim czasie można liczyć na odpuśczenie przez komornika?
Niestety trudno jednoznacznie określić po jakim dokładnie czasie komornik „odpuszcza”. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji każdej sprawy oraz postawy samego dłużnika. Jeśli jednak osoba posiada stary zadłużenie objęte terminem przedawnienia i niczego więcej się nie podejmowała (np. wniosku o wszczęcie egzekucji), to można spodziewać się, że komornik zakończy swoje działania.
Podsumowanie
Komornicy nieustannie są obecni w życiu osób zadłużonych. Jednakże istnieją określone sytuacje, które mogą skutkować odpuśczeniem przez nich długów. Przedawnienie roszczeń oraz wygaśnięcie nakazu zapłaty lub zaistnienie przeszkód procesowych może doprowadzić do zakończenia działań komornika. Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli dług jest nadal aktualny i nie został przedawniony ani wygaszony, to należy liczyć na kontynuację egzekucji ze strony komornika.
Wezwanie do działania: Zgodnie z przepisami prawa, czas, po którym komornik może odpuszczać różni się w zależności od konkretnych okoliczności. W przypadku długów cywilnoprawnych wynosi on 6 lat (od momentu stwierdzenia wymagalności), natomiast w przypadku długów alimentacyjnych nie ma terminu przedawnienia. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz szczegółowych informacji na ten temat, zachęcamy Cię do skontaktowania się ze specjalistą ds. windykacji lub adwokatem.
Link tagu HTML to: https://www.cybertec.pl/