Pozycjonowanie, czyli zwiększanie rankingu witryny w wyszukiwarce Google to popularny sposób. Przeprowadzone świadomie daje nam wyższą pozycję, większą popularność witryny i więcej klientów, którzy chętniej przechodzą na naszą stronę internetową. Wiele osób nie wie jednak do końca, czym jest, jak działa pozycjonowanie oraz dlaczego jest takie ważne i dlaczego należy je wykonywać. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na te wszystkie pytania oraz udzielamy przyznanych informacji na temat pozycjonowania. Szczegóły w krótkim poradniku poniżej.
Czym jest pozycjonowanie stron internetowych?
Pozycjonowanie to proces, który ma za zadanie podnieść pozycję strony internetowej w wyszukiwarce Google. Obejmuje on wiele elementów takich jak odpowiednia optymalizacja witryny czy działania w internecie jak link building. Dzięki odpowiedniemu dostosowaniu strony internetowej do wyszukiwarki Google, ta uznaje ją za wartościową oraz umieszcza na wyższych pozycjach, jeśli dana osoba wyszukuje informacji z danej kategorii. Pozycjonowanie jest zatem zwiększaniem widoczności witryny w sieci różnymi sposobami. Pozycjonować witrynę możemy samodzielnie lub zlecać to zadanie agencjom seo, których na rynku jest wiele. Istnieje też kilka typów pozycjonowania np. ogólne — tradycyjne pod kilka najważniejszych głównych fraz, szerokie, lokalne, pod wyszukiwanie głosowe czy brandowe. Pierwsze efekty pozycjonowania można zauważyć od ok. dwóch miesięcy do pół roku. Efekty i koszty pozycjonowania zależą od tego, jaki jest to typ witryny, w jakiej branży działamy, jaka jest w niej konkurencja i od wielu innych czynników. Pozycjonować można każdy rodzaj strony internetowej np. mały blog, sklep internetowy, stronę biznesową itp.
Dlaczego jest ono takie ważne?
Pozycjonowanie jest niezwykle ważne z kilku względów. Pierwszym jest wysoka pozycja w Google. Jeśli będziemy odpowiednio pozycjonować naszą witrynę, będzie znajdowała się ona wysoko w wynikach wyszukiwania w danej kategorii czy pod danymi hasłami. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na spory ruch organiczny, czyli wprost z wyszukiwarki Google. Użytkownicy szukający informacji, przeważnie korzystają z kilku pierwszych wyników wyszukiwania, pomijając te kolejne. Z reguły najwięcej wejść ma pierwszy wynik oraz pierwsza trójka. Pozycje od miejsca 4 do 10 na pierwszej stronie są mniej popularne, a wyniki na drugiej i kolejnej stronie nie są odwiedzane prawie w ogóle.
Drugim powodem, dla którego warto pozycjonować witrynę i który wynika z pierwszego, jest szybszy rozwój firmy, marki, sklepu czy projektu. Jeśli z wyszukiwarki internetowej będziemy pozyskiwali ruch — użytkowników, podniesiemy też sprzedaż oraz zwiększymy zainteresowanie marką. To z kolei przyczyni się do szybszego rozwoju naszego projektu.
Samo pozycjonowanie jest też doskonałym sposobem na zapewnienie sobie regularnego dopływu nowych klientów i odbiorców. Raz wypozycjonowana wysoko strona internetowa oraz pozycjonowania następnie na bieżąco, będzie zapewniała nam wejście wiele osób na naszą witrynę. W porównaniu z płatnymi reklamami w sieci jest to również ekonomiczny sposób pozyskiwania dużej liczby odbiorców.
Jak pozycjonuje się witryny www?
Witryny pozycjonuje się na kilka sposobów. Pierwszym i podstawowym jest odpowiednie zoptymalizowanie samej strony internetowej. Aby dostosować witrynę do wyszukiwarki Google, ustawia się odpowiednie tytuły i opisy widoczne w wyszukiwarce wraz z linkiem, metadane, dane strukturalne, skraca czas ładowania się witryny np. poprzez wykorzystanie zdjęć o niższej rozdzielczości czy tworzy wersję mobilną witryny. Istnieje ok. 200 czynników optymalizacji strony, wpływających w mniejszy lub większy sposób na pozycjonowanie. Jednym z najważniejszych sposobów jest pisanie i umieszczanie tekstów seo. Są to teksty, które oprócz swojej wartości dla czytelnika, zawierają także odpowiednie słowa kluczowe. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów pozycjonowania. W tekstach umieszcza się odpowiednie frazy i słowa kluczowe, pod jakimi chcemy być wyszukiwani. Wyszukiwarka Google widząc długie, sformatowane i unikalne teksty, które zawierają wiele słów z danego tematu, wyświetli naszą witrynę na wysokich pozycjach, jeśli ktoś będzie szukał danego hasła w internecie. Popularnym i ważnym sposobem pozycjonowania jest także link building. Jest to umieszczenie linków do naszej witryny w internecie na innych stronach, blogach czy forach. Działanie takie ma za zadanie podpowiedzieć Google, że nasza witryna jest popularna i wiele osób ją poleca.
Jak zamówić usługę pozycjonowania strony?
W zdecydowanej większości przypadków nie będziemy potrafili samodzielnie pozycjonować witryny. Jest to proces nieco skomplikowany oraz musi zostać przeprowadzony w sposób odpowiedni, abyśmy nie ponieśli negatywnych konsekwencji nieprawidłowego pozycjonowania. Jeśli zatem nie jesteśmy specjalistami od tego typu optymalizacji, zdecydowanie warto zlecić pozycjonowanie agencji seo. Specjaliści w niej pracujący wykonają pozycjonowanie bezpiecznie, propanie i efektywnie. Działania agencji będą też szybsze, a sama agencja będzie miała większe możliwości działania od nas samych. Aby zamówić usługę, wystarczy odnaleźć w sieci agencje seo lub interaktywne z dobrymi ocenami, oraz poprosić o przedstawienie wyceny pozycjonowania naszej strony. Warto porównać różne oferty, gdyż mogą różnić się ceną oraz zakresem prac.
Jak mogę wspierać proces pozycjonowania mojej witryny?
Zlecając pozycjonowanie agencji seo, możemy w pewien sposób pomagać jej i pozytywnie wpływać na pozycjonowanie strony naszymi działaniami. Nie będą to działania specjalistyczne, a raczej proste elementy wspierające cały proces. Na naszej witrynie możemy dodawać regularnie teksty seo, zamawiać je lub pisać samodzielnie. Możemy też reklamować witrynę, aby uzyskać więcej ruchu — co również ma wpływ na pozycje w wyszukiwarce Google. Możemy zapytać się agencji, w jaki sposób wspomagać proces pozycjonowania. Specjaliści podpowiedzą nam co mamy robić, aby wspomóc cały proces. Z pewnością nie powinniśmy też manipulować samodzielnie przy witrynie oraz np. spamować linkami do naszej strony w sieci w sposób nieustalony i nieprzemyślany.