
Z roku na rok coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem komputerów czy smartfonów. Wymaga tego praca oraz szkoła. Rozwój nowoczesnej technologii sprawił, że nawet większość rozrywek czy relaks związany jest z urządzeniami elektronicznymi. Według luźnych statystyk aż 90% osób spędza przed ekranem 2 lub więcej godzin dziennie. 60% poświęca na to 5 lub więcej godzin każdego dnia, a blisko 30% ludzi korzysta z urządzeń elektronicznych nawet ponad 9 godzin dziennie. Nic dziwnego, że taki styl życia może prowadzić do problemów ze zdrowiem, w tym między innymi do cyfrowego zmęczenia wzroku. Co warto wiedzieć o tej przypadłości?
Czym jest cyfrowe zmęczenie wzroku?
W ostatnich latach obserwuje się nasilenie dolegliwości związanych ze wzrokiem, na co wpływ ma między innymi spędzanie większej ilości czasu przy komputerach. Zjawisko to nazywa się cyfrowym zmęczeniem wzroku i objawia dyskomfortem odczuwanym podczas korzystania z urządzeń elektronicznych. Od zawsze czynniki środowiskowe miały wpływ na stabilny film łzowy, który zapewnia dobre widzenie. Zarówno otoczenie wewnątrz budynków, jak i poza pomieszczeniami mogą nasilać nieprzyjemne objawy, między innymi suchość, pieczenie oczu lub dyskomfort. Cyfrowe zmęczenie wzroku to stosunkowo nowa jednostka bezpośrednio spowodowana wydłużoną pracą przed monitorem – zwłaszcza w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie znajduje się sztuczne oświetlenie. Uważa się, że syndrom ten może dotykać nawet do 75% pracowników biurowych. Objawy są silniejsze u osób z niepełną korekcją w szkłach czy soczewkach.
Jak objawia się cyfrowe zmęczenie wzroku?
Skąd możesz wiedzieć, czy cyfrowe zmęczenie wzroku dotyczy również Ciebie? Jednym z pierwszych objawów jest tzw. czerwone oko, któremu towarzyszy uczucie piasku pod oczami, dyskomfortu oraz pieczenie. Symptomy te są spowodowane między innymi wysychaniem powierzchni oka, co powoduje zmniejszoną częstotliwość mrugania w trakcie wpatrywania się w ekran monitora. Dodatkowo praca z bliskich odległości powoduje zaburzenia akomodacji oka, czyli oglądania przedmiotów z różnych odległości. Może to manifestować się zaburzeniem ostrości wzroku czy zamgleniem obrazu. Cyfrowe zmęczenie wzroku nierzadko powoduje też inne objawy, takie jak ból oka, głowy czy kręgosłupa. Nawet objawy takie jak uczucie napięcia emocjonalnego, niepokój czy światłowstręt mogą być spowodowane nadmiernym przesiadywaniem przed komputerem. Częstotliwość tych dolegliwości rośnie wraz z ilością czasu poświęcanego na użytkowanie urządzeń cyfrowych.