
Dobrze rozwinięte mięśnie naramienne świadczą o sile danego człowieka. Poza siłą barki odgrywają bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Biorą bowiem udział praktycznie we wszystkich ruchach stawu ramiennego. Nic więc dziwnego, że u osób, które zaniedbują trening tej części ciała bardzo często dochodzi do urazów, które w konsekwencji mogą prowadzić do długotrwałych kontuzji.
Budowa barków
Mięśnie naramienne składają się z trzech części: przedniej, bocznej oraz tylnej. Każda z nich odpowiada za inną funkcję. Głowa boczna odwodzi ramię do poziomu, głowa przednia wspomaga ten ruch oraz dodatkowo podciąga ramię do przodu. Część tylna odpowiedzialna jest za odwodzenie ramienia i jednoczesne podciąganie jego do tyłu.
Najlepsze ćwiczenia na rozwój barków
W większości przypadków ćwiczenia rozwijające i wzmacniające mięśnie obręczy barkowej polegają na różnego rodzaju unoszeniach ramion. Do najpopularniejszych ćwiczeń stosowanych na siłowniach zaliczamy naprzemienne unoszenia ramion ze sztangielkami oraz wyciskania sztangi zza głowy. W naszym planie treningowym nie powinno także zabraknąć ćwiczeń izometrycznych, który wykonujemy z wykorzystaniem małych ciężarów. Dzięki temu możemy wzmocnić choćby stożki rotatorów.
Warto pamiętać, aby każdy trening rozpoczynać od solidnej rozgrzewki, która powinna trwać około 15 minut. Wówczas ograniczamy ryzyko nabawienia się kontuzji.
Skuteczny trening mięśni naramiennych
Jeżeli planujemy mieć silne i wyraziste barki jak Arnold, to warto skorzystać z zestawu ćwiczeń przygotowanego przez Pawła Głuchowskiego. Jego plan na barki znajdziecie tutaj: https://www.pawelgluchowski.pl/blog/trening/skuteczne-metody-trenowania-barkow Paweł Głuchowski to wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w kulturystyce, a także złoty medalista Mr. Universe. Jego ćwiczenia poleca się przede wszystkim osobom początkującym, które powinny zaczynać treningi pod opieką doświadczonych osób. Niewłaściwie wykonywanie ćwiczeń może doprowadzić do poważnego urazu.