W 2023 roku będzie można wyrzucić dokumenty z lat 2010 i wcześniejszych.
Dokumenty podatkowe – 5 lat
Za który rok można wyrzucić dokumenty w 2023?
Każdego roku miliony ludzi na całym świecie zadają sobie to pytanie. Przechowywanie starych dokumentów może być uciążliwe, szczególnie jeśli nie są już potrzebne do celów podatkowych lub prawniczych. Dlatego ważne jest, aby znać przepisy dotyczące przechowywania różnych rodzajów dokumentacji.
Jeśli chodzi o dokumenty podatkowe, wiele osób ma problem ze znalezieniem odpowiedniego terminu ich usuwania. Jednakże według polskiego kodeksu cywilnego i ordynacji podatkowej istnieją określone reguły co do tego przez ile lat trzeba zachować różnego typu papiery.
Dokumentacja księgowa powinna być przechowywana przez pięć lat od końca roku obrotowego, czyli za każdy rok aż do 2018 r., po czym będzie można ją bezpiecznie usunąć. Obejmuje to wszelkie faktury zakupowe oraz sprzedaży oraz dowody wpłat i wydatków finansowych.
Jednym z najważniejszych elementów deklaracyjnych dla przedsiębiorców jest PIT-37 – deklaracja rozliczeniowa dochodow opodatkowania liniowego – która także powinna zostać zachowana przez pięcioletni okres czasowo-księżniczy liczący się od końca danego roku kalendarzowego (czyli PIT-37 za rok 2018 będzie można zniszczyć dopiero w roku 2023). Ta sama zasada dotyczy również pozostałych PIT-ów, czyli deklaracji podatkowych.
Jeśli chodzi o dokumenty księgowe i rachunkowe, należy je przechowywać przez sześć lat od końca roku obrotowego. Dotyczy to takich elementów jak np. umowy leasingu, faktury korygujące lub rozliczeniowe oraz bankowości elektronicznej (np.: przelewy internetowe).
Inne ważne dokumenty firmowe powinny być zachowane na okres czasu nie krótszy niż dziesięć lat – jest to standard dla większości papierologii zawodowej: list przewozowy CMR (dotyczący transportu), umowa spółki cywilnej lub aktywizacja działalności gospodarczej a także wszelkie decyzje administracyjno-sądowymi postanowieniami.
Warto pamiętać jednakże o tym że nawet po upływie wymaganego okresu czasowego warto przechować kopie tych istotnych dokuemntów – choćby ze względów historycznych bądź też jako swoistą „pamiątkę” prowadzonej firmy albo instytucji.
Podsumowując, aby uniknąć problemów prawnych i finansowych w przyszłości koniecznie trzeba dostosować się do terminologicznego planowania archiwum dokumentacji . Zachowanie odpowiedniego przedziałku czasowego może pomóc zapobiec utracie ważnych informacji, a także zaoszczędzić miejsce i czas potrzebne do przechowywania niepotrzebnego już papieru.
Wezwanie do działania: Wyrzuć dokumenty z roku 2015 w 2023.
Link tagu HTML do https://domnienachwilke.pl/:
Kliknij tutaj