PIT-37

W życiu nieuchronne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Aby mieć już z głowy obowiązek podatkowy, warto czym prędzej rozliczyć się z urzędem skarbowym. Poznaj podstawowe informacje na temat formularza PIT-37. Sprawdź, czy Twoje źródła przychodów będą odpowiednie do tego, aby rozliczyć je na podstawie tej właśnie deklaracji. Przyda Ci się to zwłaszcza wtedy, gdy nigdy wcześniej samodzielnie nie rozliczałeś się ze skarbówką. Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Zaczynamy!

Kto powinien wypełnić formularz PIT-37?

Formularz PIT-37 jest przeznaczony z myślą o osobach nieprowadzących działalności gospodarczej. Zeznanie to służy przekazaniu do urzędu skarbowego informacji o wysokości osiągniętego dochodu w ubiegłym roku podatkowym. PIT-37 służy do rozliczenia wynagrodzeń rozliczanych za pośrednictwem płatników lub podmiotów, od których otrzymali PIT-11. Zatem każdy, kto jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, umowę o dzieło, umowę zlecenie lub uzyskuje rentę bądź emeryturę powinien złożyć roczne zeznanie podatkowe na tym właśnie formularzu.

Jak wypełnić PIT-37? To proste!

PIT 37 można złożyć w formie łatwego do wypełnienia i wygodnego do wysłania interaktywnego pliku. W ten sposób można lepiej dopilnować każdej rubryki i mieć pewność, że nie ominęło się żadnego pola podczas wypełniania zeznania za ubiegły rok. Na początek wypełnia się pole 1 (lub 1 i 2, jeśli PIT jest rozliczany ze współmałżonkiem). Należy uzupełnić je o swój numer PESEL. Następnie niezbędne będzie określenie celu złożenia PIT-u – należy zaznaczyć, czy celem jest złożenie zeznania, czy też korekta.

Jak wypełnić PIT-37

Zasiłek chorobowy i wynagrodzenie chorobowe

W deklaracji PIT-37 powinno się również wykazać środki otrzymywane w ramach wynagrodzenia chorobowego. Zasiłki w PIT 37 również powinny być ukazane.  Zgodnie z zaleceniami, powinno umieszczać się je w konkretnej rubryce „Inne źródła przychodów”. Wystarczy je po prostu przepisać z formularza PIT-11. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy to pracodawca wypłaca zasiłek chorobowy, jak i tej, w której środki wypłaca Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych. W drugim przypadku kwoty przepisuje się z deklaracji PIT-40A przekazanej przez ZUS. Znajdują się one w rubryce „Inne źródła przychodów”. Ponadto, oprócz zasiłku chorobowego w rubryce tej jest miejsce na uwzględnienie takich źródeł jak: alimenty, stypendia, nagrody, zasiłki z ubezpieczenia społecznego, środki wypłacone z tytułu śmierci członka rodziny, które zostały zgromadzone na otwartym funduszu emerytalnym, jak też środki zwrócone z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego.

Jakie ulgi mogą obniżyć podatek dochodowy za ubiegły rok w PIT-37?

Jeśli chodzi o ulgi w PIT 37, to w deklaracji podatkowej można ująć między innymi ulgę na termomodernizację domu. Maksymalny limit wynosi 53 tysiące złotych. Od podatnika wymagane jest udokumentowanie poniesionych nakładów. Wciąż istnieje też dobrze znana większości osób ulga na Internet. Wysokość tej ulgi sięga 760 złotych. Ulga na Internet obowiązuje wyłącznie przez 2 kolejne lata. Tu również nie obędzie się bez stosownego udokumentowania wydatków. Rząd wciąż promuje małżeństwa posiadające dzieci, pozwalając im zmniejszyć kwotę należności podatkowych o ulgę prorodzinną. W przypadku posiadania jednego dziecka wynosi ona 1112,04 zł rocznie. W przypadku dwójki dzieci jest to 2224,08 zł rocznie. W przypadku osób z orzeczoną niepełnosprawnością dochodzi możliwość rozliczenia ulgi rehabilitacyjnej poprzez udokumentowanie wydatków poniesionych na zajęcia czy zakup sprzętu przeznaczonego do poprawy swojego stanu zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here